Gilbert Keith Chesterton: Nesprávný tvar aneb Otec Brown a tajemná smrt génia
Otec Brown znovu v akci. Vrah bude vypátrán na základně nenápadného detailu, kterého si nevšimne každý. Proslulému katolickému knězi však neunikne vůbec nic, neboť kdo může lépe než on vědět, že (jak praví jedno francouzské přísloví) ďábel tkví v detailu?
Katolický kněz je na první pohled neobvyklý detektiv. Chesterton ho obdařil vtipem, laskavou ironií, dobrým srdcem a silným intelektem. Jako inspirační zdroj mu posloužil přítel, katolický kněz John O’Connor.
Příběhy pátera Browna vyšly v pěti sbírkách v letech 1911 až 1935, je jich přesně padesát a jsou neoddělitelnou součástí literárního díla svého tvůrce. Právě díky netradičnímu detektivovi v nich najdeme výrazný otisk autorovy osobnosti, jeho filosofii i etiku, nekonformismus, smysl pro paradox a věčné okouzlení tajuplností přírody a lidské duše.
Poslechněte si také další povídku od G. K. Chestertona Stroj se zmýlil ←
Kdo byl Gilbert Keith Chesterton?
Novinář, básník, prozaik, dramatik, ale také ilustrátor a filozof, vášnivý diskutér a křesťanský myslitel, to vše můžeme přiřadit ke jménu britského autora přelomu 19. a 20. století. K výše uvedenému výčtu dodejme ještě, že Gilbert Keith Chesterton uvedl na literární scénu jednoho z nejznámějších detektivů amatérů otce Browna.
V neposlední řade je G. K. Chesterton mistrem bonmotu. „Jenom ti, kteří vydrží ještě deset minut, když už je vše ztraceno, vytvářejí naději.“
G. K. Chesterton
Novinář, básník, prozaik, dramatik, ale také ilustrátor a filozof, vášnivý diskutér a křesťanský myslitel.
Chesterton napsal přibližně osmdesát knih, několik set básní, kolem dvou set povídek, čtyři tisíce esejů a několik her. Zároveň psal sloupky pro noviny Daily News, Illustrated London News a vlastní G. K.’s Weekly, a navíc články pro Encyklopedii Britannica.
Výrazným znakem Chestertonova díla, detektivní povídky s otcem Brownem v hlavní roli nevyjímaje, je humor. Když noviny The Times požádaly několik význačných osobností, aby napsaly esej na téma „Co je na světě špatného“, Chesterton odepsal stručně: „Vážení pánové, to já. S úctou G. K. Chesterton.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.