Gilbert Keith Chesterton: Tři vražedné nástroje. Otec Brown na stopě záhadné vraždy
V povídce Tři vražedné nástroje se otec Brown dostává k případu záhadné vraždy mezi lidmi oblíbeného sira Aarona Armstronga. Na místě činu zůstaly tři vražedné nástroje. Policie je zmatená, ne tak otec Brown, který si s případem jako obvykle lehce poradí.
Gilbert Keith Chesterton napsal přibližně osmdesát knih, několik set básní, kolem dvou set povídek, čtyři tisíce esejů a několik her. Jeho nejznámější literární postavou je otec Brown, kněz ze série detektivních povídek. Předlohou k vytvoření otce Browna se Chestertonovi stal přítel, katolický kněz John O` Connor, který ho provázel na cestě spirituálního hledání až ke konverzi na katolickou víru.
V povídce Tři vražedné nástroje se otec Brown dostává k případu záhadné vraždy mezi lidmi oblíbeného sira Aarona Armstronga. Na místě činu zůstaly tři vražedné nástroje. Policie je zmatená, ne tak otec Brown, který si s případem jako obvykle lehce poradí. Z překladu Jiřího Zdeňka Nováka pro rozhlas text upravila Alena Blažejovská. V režii Jaromíra Ostrého uslyšíme Jaroslava Kuneše, Gabrielu Ježkovou, Rudolfa Krátkého, Viléma Lampartera, Ladislava Cigánka a Tomáše Sahgera. Technicky na pořadu, který byl v roce 1993 natočen v brněnském rozhlasovém studiu, spolupracoval mistr zvuku Josef Daněk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.