Gulášem Václava Havla byl Ondřej Hejma ohromený
Známý rocker vysvětlil Luboši Xaverovi Veselému, proč popsal ve své knize oblíbené jídlo Václava Havla. Svěřil se také, kdy a proč vůbec začal knihy psát a jak na jejich choulostivější části reaguje jeho manželka.
„U příležitosti tuším šedesátých narozenin, krátce po revoluci, publikoval Havel v Lidových novinách recept na svůj guláš. Já si ho přečetl a byl jsem úplně ohromený,“ uvádí Hejma, proč guláš začal vařit.
Ve své knize Fejsbuk popisuje také příběh dětské lásky, kterou v pozdějším věku hledal až v Americe. Měl strach, jak na rozuzlení příběhu bude reagovat jeho manželka. Dal jí knihu přečíst a netrpělivě čekal, až se dostane do její druhé poloviny. A proč vlastně začal psát knihy? „Před deseti lety, když jsem skončil s občanským povoláním, stal se ze mě senior atd., tak jsem začal přemýšlet o tom, co by bývalo bylo, kdyby bylo, že jo. Člověk se ohlíží, bilancuje život a dostal jsem se do situace, která je popsaná v básni Roberta Frosta, Cestou, kterou jsem se nevydal.“
Chcete vědět, jestli Ondřej Hejma skládá v současnosti nové písničky, jaká země je jeho vysněnou a proč o sobě říká, že je takový český Karel May? Poslechněte si záznam pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.