Hana Doubková: Strach. Idylické odpoledne se mladé ženě změnilo v drama

4. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Strach

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Strach. To je nepříjemná emoce, kterou v nás zpravidla vyvolá něco neznámého. Něco, co v sobě skrývá potencionální nebezpečí. Třeba šramot za dveřmi. Nebo setkání v místě se špatnou pověstí. Přesně to se přihodilo hrdince povídky Hany Doubkové s názvem Strach.

Čtou: Lenka Kočišová, Daniela Klevetová, Jaroslav Krejčí
Připravila: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Zdeněk Prchlík
Hudba: Antonín Schindler
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 4. 9. 2021

Prozaičku Hanu Doubkovou rozhlasoví posluchači už znají, připomeňme tedy jen několik údajů. „Už někdy v osmnácti letech jsem zkusila psát. Dokonce mi nějaké povídky vydal v Hlasu havířů, což byly noviny Severočeských hnědouhelných dolů. Když přestaly vycházet, přestala jsem i já psát - z různých důvodů, ale hlavní byl ten, že se mi nedostávalo času. Ještě tak, kdyby už v té době byly počítače, ale psát do sešitu nebo pracně vyťukávat text na rozhašeném psacím stroji a nevědět, jestli to nebude marná práce do šuplete - to nebylo nic pro mne. Až pár let před důchodem jsem objevila existenci Společnosti Agathy Christie, hned jsem se do této společnosti přihlásila a vrátila se k psaní,“ říká o sobě autorka řady detektivních povídek.

Hana Doubková udělala dobře, protože od té doby vydala více než deset čtenáři oblíbených povídkových knih či detektivních románů.

Povídka Strach je příběhem, který pracuje především s atmosférou a s emocemi. Konec je velmi dramatický, přestože vyprávění začíná téměř idylicky. Hlavní hrdinka se vydává do lesa na houby, je letní den a blíží se bouřka.

autor: ele
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová