Hana Doubková: Strach. Idylické odpoledne se mladé ženě změnilo v drama

4. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Strach

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Strach. To je nepříjemná emoce, kterou v nás zpravidla vyvolá něco neznámého. Něco, co v sobě skrývá potencionální nebezpečí. Třeba šramot za dveřmi. Nebo setkání v místě se špatnou pověstí. Přesně to se přihodilo hrdince povídky Hany Doubkové s názvem Strach.

Čtou: Lenka Kočišová, Daniela Klevetová, Jaroslav Krejčí
Připravila: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Zdeněk Prchlík
Hudba: Antonín Schindler
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 4. 9. 2021

Prozaičku Hanu Doubkovou rozhlasoví posluchači už znají, připomeňme tedy jen několik údajů. „Už někdy v osmnácti letech jsem zkusila psát. Dokonce mi nějaké povídky vydal v Hlasu havířů, což byly noviny Severočeských hnědouhelných dolů. Když přestaly vycházet, přestala jsem i já psát - z různých důvodů, ale hlavní byl ten, že se mi nedostávalo času. Ještě tak, kdyby už v té době byly počítače, ale psát do sešitu nebo pracně vyťukávat text na rozhašeném psacím stroji a nevědět, jestli to nebude marná práce do šuplete - to nebylo nic pro mne. Až pár let před důchodem jsem objevila existenci Společnosti Agathy Christie, hned jsem se do této společnosti přihlásila a vrátila se k psaní,“ říká o sobě autorka řady detektivních povídek.

Hana Doubková udělala dobře, protože od té doby vydala více než deset čtenáři oblíbených povídkových knih či detektivních románů.

Povídka Strach je příběhem, který pracuje především s atmosférou a s emocemi. Konec je velmi dramatický, přestože vyprávění začíná téměř idylicky. Hlavní hrdinka se vydává do lesa na houby, je letní den a blíží se bouřka.

autor: ele
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.