Hanáci míří do slovenského parlamentu! Společně s nimi Jan Krejčí z folklórního souboru Cholinka

Hanáci ze souboru Cholinka před odjezdem do Prahy
Hanáci ze souboru Cholinka před odjezdem do Prahy
0:00
/
0:00

Před 100 lety v krojích hromadně vítali Masaryka v Praze, letos pojedou Hanáci v rámci oslav založení společné republiky pozdravit také bratry na Slovensko.

Jan Krejčí, hlavní organizátor akce vysvětluje: „Po stopách našich předků jsme šli v krojované padesátičlenné skupině Prahou 18. října a došli až do Senátu. A teď chceme v rámci oslav založení republiky pozdravit také bratry na Slovensku.“

Jan Krejčí je členem Národopisného souboru Cholinka z Choliny. Narodil se v Příkazích, vyrůstal a stále žije v Nákle a hanácky mluvil už jako dítě školou povinné. Jenomže přišla dospělost, pracovní povinnosti v Praze a Honza hanáčtinu na kus svého života ztratil.

A pak po letech najednou zjistil, že mu něco chybí, že věčné pracovní i jiné cestování a stále nové a nové kontakty se světem mu nepřinášejí to, co vnitřně potřeboval – pocit naplnění. Až se jednou stalo, že ho staří dobří kamarádi navlékli do hanáckého kroje – a Honza věděl, že je to ono.

Začala jeho cesta zpět ke kořenům. Znovu se začal učit hanáčtinu, pořídil si kroj, kterého si velmi váží, tančí v hanáckém souboru. A hanáčtinu a hanáckou tradici se snaží předávat dál. Poslechněte si rozhovor a dozvíte se víc.