Hanácká svatba: tradiční rituály, přehlídka pohostinnosti, dobrého jídla, pití a sedmidenní zábava

22. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hanácká svatba
0:00
/
0:00

Svatbu jako významný obřad v lidském životě můžeme, vedle rituálů narození a pohřbívání, považovat za jeden ze tří nejdůležitějších mezníků v lidském životě. Většina obyčejů během svatby měla magický charakter. Konkrétně měly mít tyto zvyky ochrannou a plodnostní funkci.

„K odvrácení nečistých sil se při svatbách využívalo rámusu a různých hlukových zařízení, které měly odlákat zlé síly, které by mohly nevěstě nebo ženichovi škodit. K zabezpečení potomstva sloužily různé obyčeje sehrávané s figurínou dítěte nebo pohazování manželů plodinami, což je jeden z takových starších artefaktů, který se dochoval dodnes. Pohazovalo se obilím, později potom rýží. V písních a tancích bylo typické používání různých erotických motivů, které měly zajišťovat plodnost a kupu dětí do budoucna,“ popisuje Veronika Hrbáčková, etnografka Vlastivědného muzea Olomouc.

Když se zaměříme na to, jak vypadala tradiční svatba na Hané, tak to byla především přehlídka pohostinnosti. Bohatství hanáckých sedláků bylo pověstné a každý se při přípravách svatby chtěl blýsknout. Už samotné domlouvání svatby mělo za cíl spojit a navýšit rodinné majetky, upevnit postavení sedláků v obci a zachování rodu.

Samotná svatba trvala až sedm dní, ale předcházely jí dlouhé přípravy.

„Každý člověk byl pokřtěný, měl kmotra nebo kmotřenku. Ti hráli velkou roli. Důležité postavení měl takzvaný svat, kterého si rodiče budoucích novomanželů zpravidla dobře zaplatili. Ten měl všechno vymyslet, domluvit a zprostředkovat sňatek. Představme si ho jako Kecala z Prodané nevěsty. Jedním z prvních kroků byly námluvy a potom už přímo při svatebním dnu docházelo na odprošování nevěsty, ženicha a další tradiční prvky každé svatby,“ říká Honza Žůrek z Hanáckého folklorního spolku.

Jak dřív probíhala pravá hanácká svatba? Co všechno obnášely přípravy a jak se peče tradiční hanácký svatební koláč? Poslechněte si pořad Přímo z místa, který pro vás natočila Petra Ševců.

autor: pese
Spustit audio