Harmonium je zapomenutý hudební skvost. Jeho historii přibližuje soukromé muzeum v Prostějově

26. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

V muzeu je k vidění celkem třicet nástrojů | Foto: Petra Ševců, Český rozhlas

Muzeem harmonií v Prostějově nás provedl jeho spolumajitel Ondřej Mucha

Harmonium je mnohohlasý vzduchový klávesový nástroj, podobný varhanám. Vznikl v 19. století a zdobil řady tehdejších domácností, kaváren a salonů. V srdci Prostějova v Olomouckém kraji najdete muzeum HARMONIUM - HISTORIE, které je jediným svého druhu v České republice a nabízí doposud jedinou stálou expozici těchto hudebních nástrojů ve střední Evropě.

Muzeum založil na půdě svého domu v roce 2022 český varhaník a koncertní hráč na harmonium Ondřej Mucha společně s houslistou Janem Tomankem. Jejich soukromá sbírka čítá více než 120 harmonií včetně jejich předchůdců, postavených mezi lety 1825 a 1973. Ve sbírce jsou harmonia téměř všech českých výrobců a také nástroje významných výrobců z Evropy a Spojených států.

Samotná expozice je rozdělena do dvou částí a najdete v ní tři desítky nástrojů. Návštěvníci zde mohou vidět různé typy harmonií, dozví se řadu zajímavostí o jejich konstrukci a zvukových vlastnostech a dokonce si některé exponáty mohou i sami vyzkoušet.

Z Paříže do celého světa

Harmonium bylo poprvé představeno v roce 1840 francouzským mistrem hudebních nástrojů Alexandrem François Debainem. Vzduchový klávesový nástroj si rychle získal popularitu a rozšířil se do celé Evropy. Hrál se na něm nejen původní repertoár, ale i přepisy slavných skladeb.

Spolumajitel muzea Ondřej Mucha

„Harmonium vznikalo v době, kdy existoval velký symfonický orchestr, čili vznikla představa vymyslet hudební nástroj, který by zastoupil orchestr i varhany. A to jak v salonech, tak i v sálech a divadlech. A začaly vznikat první experimenty, takzvané fysharmoniky nebo melodeony, které se však neujaly. Klíčový byl rok 1840, kdy francouzský výrobce hudebních nástrojů Alexandre François Debain v Paříži vynalezl harmonium. Nechal si patentovat jak jeho název, tak nástroj. A tím začala slavná éra tohoto mimořádného hudebního nástroje,“ přibližuje Ondřej Mucha.

Díky své všestrannosti nacházelo harmonium uplatnění v nejrůznějších prostředích. Od honosných salonů a útulných kaváren přes divadla až po kostely. „Je to nástroj podobný varhanám, má klávesy, má rejstříky, má měchy. Zasáhl do všech oblastí a byl svým způsobem povinnou výbavou každé měšťanské domácnosti,“ doplňuje Ondřej Mucha.

Interaktivní zážitek pro milovníky hudby

Návštěvníci se při komentovaných prohlídkách muzea dozvědí nejen o bohaté historii harmonií, ale mohou si poslechnout také autentické ukázky hry na harmonium nebo si dokonce tento nástroj sami vyzkoušet.

„Co se na harmonium hrálo? Původní literatura, která pro tento nástroj vznikala. Hrály se skladby pro harmonium s klavírem, byl to nástroj doprovodný, ale také se na něj hrály přepisy slavných vokálních, instrumentálních a vokálně instrumentálních skladeb. A když se později harmonium dostalo do kaváren, tak i hudba odlehčenější,“ popisuje Ondřej Mucha.

Muzeum harmonií v Prostějově je otevřeno každý den kromě pondělí, na komentované prohlídky i koncerty je potřeba si z kapacitních důvodů dopředu rezervovat místo.

autor: Petra Ševců

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.