Hasiči na jaře nejčastěji vyráží k požárům způsobeným pálením tráv

18. duben 2015

Hasiči v Olomouckém kraji varují, jarní úklid na zahrádkách se v mžiku může stát nebezpečným.

Řada lidí totiž pálí starou suchou trávu a klestí, aby jejich likvidaci nemuseli řešit jinak. A právě na jaře hasiči často vyráží k požárům způsobeným neopatrným zacházením s ohněm. Takové pálení odpadu je přitom zakázané. Hasiči před takovým úklidem varují, může mít tragické následky.

„Tyto požáry jsou nebezpečné tím, že se velmi snadno vymknou kontrole. Silný vítr často oheň rozfouká tam, kam člověk nechce a potom způsobí tragické následky. Za posledních 19 let zemřeli v Olomouckém kraji při těchto požárech čtyři lidé,“ upozorňuje mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Kromě toho podle ní mohou lidé, kteří větší množství odpadu zapálí, na svědomí zbytečný výjezd hasičů. Ti musí reagovat na hustý kouř, přestože jde třeba o menší oheň na zahradě. Ti zahrádkáři, kteří se přesto rozhodnou trávu spálit, se navíc vystavují pokutě.

„Vypalování porostů je podle zákona striktně zakázáno a lidé se dopouštějí přestupku porušení zákazu. Osobám fyzickým hrozí pokuta až 25 tisíc korun, právnickým až půl milionu korun,“ doplňuje Vladimíra Hacsiková.

autor: tas
Spustit audio