Helfštýn je spjatý s kováři už bezmála 40 let. Pro zraněnou hasičku z Dolních Studének uspořádali kolegové sbírku
Vezmeme vás do kovárny na středověkém hradě Helfštýně a dozvíte se také, jak hasiči z Dolních Studének pomáhají kolegyni, která se vážně zranila při soutěži.
Hrad Helfštýn na Přerovsku je už bezmála čtyři desítky let místem, kde se pravidelně setkávají mistři černého řemesla z celého světa. Při práci je zastihnete i teď na konci prázdnin – na Kovářském fóru a Hefaistonu. Za kováři se s mikrofonem vypravila Jana Zemková. Historické prostory, kterým vévodí obří výheň a další nezbytné vybavení kovárny, představí kastelán Jan Lauro.
Stačil moment nepozornosti během noční soutěže v hasičském sportu v Ludéřově a mladá hasička ze sboru v Dolních Studénkách málem přišla o zrak. Její zranění je i tak vážné a doposud je v péči lékařů. U všeho byl trenér tamního ženského družstva Jaromír Laštovička, který se teď spolu s kolegy snaží pomoci nejen Míše, ale všem dětem, které se při hasičském sportu zraní. Povídal si s ním Mirek Kobza.
Pěšky přes les chodívaly dříve děti z Ochozu do školy v Konici, někdy i po pás ve sněhu. Jak se žije dnes v sympatické obci na Prostějovsku, zjišťovala Dita Vojnarová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.