Henryk Sienkiewicz: Strážce majáku. Příběh o znovunalezené touze po ztracené vlasti
Strážcem majáku se nemůže stát každý. Je to práce osamělá, zodpovědná i fyzicky náročná. A tak když jednou zmizel v Panamě strážce majáku, bylo obtížné najít do dvanácti hodin náhradu. Nebylo mnoho zájemců, kterým by se chtělo žít na tak opuštěném místě a několikrát denně šlapat čtyři sta schodů až na vrchol věže. Přesto se to podařilo a ve věži se usadil starý muž, jehož hlavním úkolem bylo každý večer rozsvítit světla majáku.
Slavný polský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1905 se celým jménem jmenoval Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz. Pocházel totiž ze středního šlechtického stavu. Jeho rodiči byli zámožný statkář Józef Sienkiewicz a Stefania Cieciszowska Sienkiewicz.
Budoucí spisovatel proto prožil dětství mezi vesničany, což se pak odrazilo v námětech jeho textů i v jeho sociálním vnímání. V šedesátých letech 19. století se rodina odstěhovala do Varšavy, kde Sienkiewicz studoval. Byla to doba nástupu kritické generace pozitivistů a Sienkiewicz se k nim rychle přidal.
Začal psát divadelní recenze i literárně historické studie, ale první beletristické pokusy poměrně záhy zvítězily nad publicistikou.
Pořad Setkání s literaturou poslouchejte vždy v sobotu od 18:04 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně po dobu čtyř týdnů zde na webu nebo v aplikaci mujRozhlas.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.