Herec Michal Jagelka: Při první zkoušce na konzervatoř jsem místo Shakespeara recitoval básničku o žirafce

15. červenec 2020

Michal Jagelka, populární moderátor, herec a dabér se vystupování na veřejnosti a dramatickému umění začal učit už v dětství ve Studiu strýčka Jedličky. Rád na své působení v souboru vzpomíná, i když ho kvůli tomu poprvé nevzali na konzervatoř. Později se mu však povedlo si všechny své pracovní sny splnit, a to dokonce v takové míře, že teď dává před kariérou přednost poklidnému životu.

Michala Jagelku známe jako moderátora z mnoha pořadů v České televizi, na Nově i Primě. Aktuálně ho můžeme slyšet také z Českého rozhlasu Dvojka, kde moderuje pořad Nedělní Kolotoč. „Jsem jenom takový letní záskok,“ zlehčuje to moderátor.

Jako renomovaný dabér propůjčil Michal Jagelka svůj hlas mnoha slavným hercům, Byli to například Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Orlando Bloom nebo Brendan Frase. Xavera zajímalo, zda ho práce v dabingu, kterou prý někteří herci moc rádi nemají, těší: „Dabing dělám už od dvanácti let a tak mi ho asi nikdo neodpáře. Já mám dabování opravdu rád. Ono jde také o to, jakým způsobem se dělá. Pokud se ho člověk snaží dělat co nejlépe a dobře, tak si k němu najde cestu. Může být potom na některé věci pyšný a hrdý, zkrátka mít radostný pocit z dobře vykonaného díla.“

Film Titanik si opravdu prožil

V dabingu dává Michal Jagelka přednost hlavně romantickým hrdinům. Takový byl například Leonardo DiCaprio ve slavném filmu Titanik. Od jeho prvního uvedení v Česku už sice uplynulo dvaadvacet let, ale na dabing hlavní herecké role Michal Jagelka stále vzpomíná. „Titanik jsem si svým způsobem vlastně prožil. Při přípravě jsme s kolegy strávili obrovské množství hodin u televize a scénáře. Chtěli jsme, aby to byl opravdu vymazlený dabing a myslím, že se nám to hodně povedlo.“

Strýček Jedlička mu zhatil zkoušky

Už jako malý kluk chodil Michal Jagelka do dětského souboru strýčka Jedličky, kde se učil nebát se vystupovat veřejně a také různým druhům dramatického umění. Mělo to však jeden háček. Když se později rozhodl přestoupit ze strojní průmyslovky na Pražskou konzervatoř, právě kvůli „strýčkovi“ ho napoprvé nevzali. „Strýček Jedlička mě sice ke zkouškám připravoval, ale bohužel svým způsobem. Ve výsledku tak u talentových zkoušek kolegové předváděli monology ze Shakespeara a já jsem tam recitoval básničky o školní brašně a žirafce. Členové přijímací komise, ve které tenkrát byli neuvěřitelní herečtí bardi jako Ladislav Frej, Ladislav Mrkvička nebo Jana Preissová, mi potom řekli: ,Určitý talent by tam byl, příště ale zkuste jiný repertoár‘.“

Michal Jagelka a Tobísek

Na druhý pokus zkoušky na konzervatoř už dopadly dobře a během pozdějších let se všechny pracovní sny Michalu Jagelkovi bohatě vyplnily, a to včetně hraní v Národním divadle, kde účinkoval v dramatu Smrt Hippodamie. V současné době sice stále pracuje, ale zároveň se snaží si co nejvíce užívat obyčejný život, kterému před kariérou dává přednost. Hodně času například věnuje svému desetiměsíčnímu štěněti whipeta Tobískovi, kterého právě připravuje na první výstavu. Pokud vás zajímá, kde a s kým teď Michal Jagelka a Tobísek tráví nejvíce volného času, poslechněte si záznam pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.