Historická opona Moravského divadla Olomouc se dočká renovace

16. leden 2020

Vedení divadla investici naplánovalo na letošní rok, kdy si Olomouc připomíná sté výročí vzniku české scény ve městě. Podle zástupců divadla je opona světovým unikátem, je největší ručně tkanou tapiserii na světě. Ve středu ji technici naposledy roztáhli na jevišti před cestou do restaurátorské dílny. A my jsme byli u toho.

„Je to zvláštní, protože se o ní pořád mluví, že ještě existuje. Myslím, že by to bylo fajn, aby se to vrátilo, kdyby se to povedlo,“ říká paní Veronika, dlouholetá návštěvnice divadla, která se z nostalgie přišla podívat, jak technici po desítkách let opět zavěšují na táhlo největší ručně tkanou reliéfní tapisérii na světě. „I barevně je pravda, že to je do takové krásné veselé oranžové barvy. Když se používala, měla jsem vždycky pocit, že nadělá moc parády, že je moc pěkná,“ dodává návštěvnice.

Tato opona, byla divadlu darována za ředitelování Svetozara Vítka, kdy jeho dcera akademická malířka Oluše Vítková utkala největší ručně tkanou tapisérii. Jedná se o motiv historického centra města ve stylizaci, která je typická pro sedmdesátá léta, přidává se ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Tapiserie má plochu 88 metrů čtverečních. Autorka Oluše Vítková ji sama čtyři roky tkala a spotřebovala 35 kilometrů vlněné příze v 10 barevných odstínech. Tapiserii tvoří 3 miliony vazebních bodů. „Je ve stavu, který je hoden rekonstrukce a restaurování. Mohla by být samozřejmě v horším stavu, na druhou je potřeba oponu vyčistit, některá oka znovu přetkat, znovu přepnout,“ přibližuje Gerneš.

Tato slavnostní opona se poprvé na jevišti objevila v roce 1976. Teď ji čeká restaurování za půl milionu korun. Obří tapiserie má svůj záznam v 1 000 československých NEJ a také zápis v knize rekordů. 

autor: bam
Spustit audio