Historie osídlení Pálavy sahá až do doby kamenné. Pro mnoho lidí je spojena hlavně s vinařstvím

10. červen 2024

Pálava je biosférická rezervace UNESCO a chráněná krajinná oblast v okrese Břeclav. Její rozloha je asi 83 km² a nejbližším velkým městem je Mikulov. Zahrnuje vápencové kopce Pavlovských vrchů, Milovický les a svah až po státní hranici s Rakouskem.

Historie osídlení Pálavy sahá až do doby kamenné. Archeologické nálezy dokazují, že zde lidé žili už v neolitu. Na Pálavě najdeme řadu historických památek.

Pro mnoho lidí je Pálava spojena hlavně s vinařstvím. Vína z Pálavy jsou známá svou kvalitou a získala ocenění po celém světě. Stejnojmenná odrůda vinné révy vznikla křížením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau teprve ve 20. století. Pálava je známá také svými sladkými víny, která se hodí k dezertům. Krajina nabízí i celou řadu naučných stezek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.