Historie vnímání lidského těla
Nejstarší tištěnou anatomii člověka, první dílo moderní oftalmologie nebo přelomové práce Andrey Vesalia, který položil základy dodnes platného anatomického systému. To jsou jen některé z knih, s nimiž se může seznámit návštěvník výstavy Lidské tělo. Anatomie člověka v tiscích 15–18. století. Výstava vznikla jako společný projekt Vědecké knihovny v Olomouci a její partnerské instituce z Polska, Veřejné vojvodské knihovny im. Emanuela Smołky v Opolí a je pořádána při příležitostí výročí 500 let Vesaliova narození.
Expozice prostřednictvím prvotisků a starých tisků z fondů Vědecké knihovny v Olomouci a Veřejné vojvodské knihovny v Opolí přibližuje vývoj zobrazování lidského těla od 15. století po osvícenství. Vybrané dokumenty ilustrují proměnu vnímání, chápání a zobrazování organismu, která šla ruku v ruce s rozvojem lékařství.
Výstavu nazvanou Lidské tělo. Anatomie člověka v tiscích 15.–18. století je v Galerii Biblio ve Vědecké knihovně v Olomouci možné zhlédnout od 7. října do 15. listopadu. Slavnostní zahájení je na programu 7. října od 17:00 hodin v Galerii Biblio.
V dalších dnech bude výstava přístupná v době otevření knihovny, to znamená od pondělí do pátku od 8:30 do 19:00 hodin, o sobotách v době 9:00–13:00 hodin. Po skončení výstavy bude expozice přemístěna do Opolí, kde bude také představena veřejnosti. Mezinárodní rozměr výstavy se odráží také v doprovodném katalogu, který byl vydán ve dvojjazyčném, česko-polském provedení.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.