Hlas newgrassu John Cowan vystoupil v Praze. Kromě nových skladeb zazněly i hity New Grass Revivalu

25. únor 2018

Bluegrassový muzikant John Cowan se po 28 letech vrátil do Prahy. Jeho skvělá hra na baskytaru a nezaměnitelný vokál zněly hned na dvou koncertech.

Letos 65letý John Cowan se narodil v Minervě v Ohiu a od 70. let jej mohli posluchači zaznamenat v několika rockových a popových skupinách. V roce 1974 vyhrál konkurz na místo baskytaristy ve skupině New Grass Revival a začal zde i zpívat. Právě jeho zpěv se stal největším překvapením, později začal být označovaný jako Hlas newgrassu.

Český bluegrass se v 80. letech nesl ve znamení kopírování nebo inspirace právě americkou skupinou New Grass Revival. Její baskytarista John Cowan se v květnu 1990 objevil v pražském Paláci kultury jako součást speciální sestavy Sam Bush and Friends. Do Česka se vrátil po téměř 28 letech.

S jeho výrazným, vysokým vokálem a baskytarou se příznivci bluegrassu setkali v pátek 16. a sobotu 17. února v Praze, kam se sjeli jeho obdivovatelé nejen od nás, ale i ze Slovenska, Německa a Rakouska. Od roku 2010 vystupuje pravidelně s Doobie Brothers a nyní i s kapelou Darin & Brooke Aldridge Band, se kterou znovu hraje řadu hitů New Grass Revivalu a se kterou přijel i do Prahy.

Poslechněte si hudební reportáž s písničkami a rozhovorem se samotným Johnem Cowanem.

autoři: Sandy Nosek , mid
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.