Horkovzdušné balóny nad Grygovem podle místních letěly příliš nízko. Podnětem se zabývají úředníci

11. červenec 2018
Horkovzdušné balóny
0:00
/
0:00

Poměrně netradiční podnět má nyní na stole Úřad pro civilní letectví. Obrátil se na něj obyvatel Grygova na Olomoucku s tím, aby prošetřil nedávný průlet horkovzdušných balónů na obcí. Někteří z místních jsou přesvědčeni, že letěly příliš nízko. Poukazují v této souvislosti na ztrátu soukromí, balóny prý navíc vylekaly zvířata.

„Tady ten strom před námi má 25 metrů, odhaduju,“ ukazuje Petr Bundil na vzrostlý ořešák na zahradě. „Viděl jsem do očí a do tváře těch lidí, slyšel jsem jejich hovor,“ popisuje zážitek ze začátku června. Bydlí v centru Grygova a při přeletu horkovzdušného balónů nad zahradou se jeho pes lekl tak, že prorazil plot k sousedům. „Osobně si myslím, že došlo k ohrožení lidí,“ dodává.

Obrátil se proto na Úřad pro civilní letectví. Ten podnět přijal, potvrdil to za úřad emailem Viktor Nath: „V tuto chvíli můžu potvrdit, že Úřad pro civilní letectví řeší podnět na možné porušení leteckých předpisů.“

Podle Bundila balón letěl v maximální výšce do sto metrů. Viktor Nath ocitoval část předpisů.  Výjimky se vztahují pouze na vzlet nebo přistání. „Nesmí letět nad hustě zastavěnými oblastmi měst, vesnic a jiných obydlených míst nebo nad shromážděním osob na volném prostranství ve výšce nižší než 300 metrů nad nejvyšší překážkou v okruhu 600 metrů,“ píše Nath z Úřadu pro civilní letectví.

Vyjádření olomoucké firmy, která nad Grygovem letěla, se Českému rozhlasu nepodařilo získat. Petr Bundil ale cituje z emailu, který mu jednatel společnosti poslal: „Úřadu pro civilní letectví se vyjádříme, pane Bundile. Zkuste příště psa zabezpečit tak, aby nebyl okolí nebezpečný, třeba by mohl někoho pokousat nebo mít trauma. Děkuji.“

Úřad pro civilní letectví rozhodne o stížnosti během několika týdnů.