Hrad Březina u Rokycan byl přestavěn na altán anglického parku. Romantické stavbě zůstal gotický ráz

14. listopad 2021

Hrad Březina, Salon, nebo také altán Březina je romantická stavba nacházející se ve stejnojmenné obci na Rokycansku. A i když se dovnitř dostanete jen při výjimečných příležitostech, jakými jsou zejména svatby, můžete stavbu obdivovat alespoň zvenčí. K romanticky vyhlížející stavbě se dostanete od nedalekého zámku Březina, a to krásným anglickým parkem s nádhernou kaplí sv. Terezie z Lisieux.

„Hrad pochází ze 14. století, kdy jej nechal vystavět Jindřich z Elsterberku. V průběhu času hrad vystřídal spoustu majitelů, až koupili radnické panství Šternberkové. A známý přírodopisec a mecenáš Kašpar Maria Šternberk dal roku 1810 zpustlý březinský hradní palác zrestaurovat a přebudovat na altán nově zakládaného parku při zámku na Březině,“ říká vedoucí Šternberské lesní správy polesí Skřež Zbyněk Hora.

Pak ale hrad postupně chátral, až skončil v opravdu žalostném stavu. Naštěstí se v roce 2003 dočkal rozsáhlé rekonstrukce, za přispění památkového ústavu, zaměstnanců šternberské správy, přátel a starousedlíků z Březiny.

A jak po opravách romantická stavba dnes vypadá? „Hrad má obdélníkový tvar, rovný ochoz, aby zachoval iluzi středověkého hradu, velká dřevěná okna v gotickém stylu se žaluziemi,“ popisuje Zbyněk Hora.

Uvnitř zrekonstruovaného hradu se nachází hlavní sál, kde je krb, lavice se stoly, lustr a krásný strop. Právě tady se konají pravidelné svatební obřady. V okolí hradu narazíte na zmíněný zámek Březina, hradiště s vyhlídkou a těsně u Salonu také na vodní plochu a hřiště, které ocení zejména rodiny s dětmi.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.