Hřiště se změnilo v kaliště. Fotbalisté z Města Libavá se chtějí před divočáky bránit betonovou zdí

17. květen 2018
Fotbalové hřiště ve Městě Libavá je zryté od divočáků

Fotbalisté ve Městě Libavá na Olomoucku mají potíže s divokými prasaty. Jejich hřiště zvířata používají jako kaliště. Obec leží uprostřed lesů ve vojenském výcvikovém prostoru a přemnožená černá zvěř tam často bývá vidět i mezi domy. Aby si fotbalisté udrželi terén ke hře, chtějí si teď kolem něj postavit nový, bytelný plot.

„Není to nic nového, stává se to každý rok. Jak odejde zima, hřiště je zryté od divočáků,“ říká Dušan Gargulák trenér A mužstva Města Libavá.

Hřiště je v současné době obehnáno plotem, na spoustě míst je ale poničený. „Divočáci si dokážou nadzvednout pletivo. Je pro ně jednoduché dostat se na to hřiště. Po zimě je to tady pro ně voňavé, vidí krásný plácek, kde se můžou rochnit,“ komentuje Gargulák.

Nejvíce poničený je plot za tribunou, jsou v něm velké díry. Na plotě je přivázané něco v bílém obinadle. „To jsou lidské vlasy. Slouží k tomu, abychom právě lidským pachem divočáky odlákali. Pomáhá to vždy v určitém intervalu. Když začne pršet nebo si na to divočáci zvyknout, tak už jim to zase nevadí,“ vysvětluje trenér.

Díry zasypané pískem

Na první pohled je hřiště velmi nerovné, spousta míst je zasypaná pískem. „Hrajeme poslední ligu, to znamená čtvrtou A třídu okresního přeboru. Okolní vesnice to chápu, ale když přijede z Olomouce třeba Slavonín nebo Chválkovice, tak samozřejmě cítí rozdíl a nadávají, že je povrch tvrdý, že je to tu hrbolaté,“ dodává Dušan Gargulák.

Na hřišti si zrovna zkouší střely na branku jeden z místních hráčů David Zahradníček. „Hraje se na tom dost špatně. Běžíte a najednou sjedete po písku a máte hned vyvrknutý kotník,“ stěžuje si.

Marek Šmíd má při hře svou taktiku – vyhýbat se všem kritickým místům. Není to ale jednoduché. „Kam letí míč, tam musíte jít, to si nevyberete,“ říká.

Trenér dětí Roman Michalides ale už má řešení – pevný betonový plot. „Dostaneme peníze od obce a uděláme to svépomocí, uděláme brigádu. Jde o to, aby tady ten fotbal nějakým způsobem fungoval,“ uvedl Michalides.

Se stavbou plotu chtějí fotbalisté začít hned po ukončení jarní části soutěže.