I malý močový kamínek může způsobit velké problémy, varuje Milan Král

2. květen 2019

Většina močových kamenů se tvoří hlavně kvůli zanedbanému pitnému režimu. Roli hrají i klimatické podmínky, pracovní prostředí, dietní zvyklosti. „Ale taky třeba hormonální změny, abnormality močového systému, případně vliv nejrůznějších operací,“ dodává MUDr. Milan Král.

Dospělý člověk by měl vypít 2,5 – 3 litry tekutin za den. Lidé pracující v extrémních podmínkách a ve vedrech musejí mít příjem vyšší. Optimální množství můžeme vysledovat z barvy moči, která by měla být světle žlutá až téměř čirá. “Je to známka, že koncentrace kamenotvorných látek, které se vylučují do moči, je nejnižší,“ vysvětluje Milan Král z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Akutní bolesti, které způsobují močové kameny, bývají v různém rozsahu - od mírného tlaku po těžký záchvatovitý stav, kdy pacienti nemůžou najít úlevovou polohu, zvracejí, mají zimnici a třesavku. Bolest se většinou nejprve objeví v bederní krajině, občas v boku, může vystřelovat do podbřišku, nebo až do šourku, může ale třeba jít i o neurčitý tlak v břiše.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...