I přes protesty ochránců přírody začaly práce na stavbě větrné elektrárny na Medvědí hoře

3. červen 2015

Ochránci přírody byli úspěšní při sporu o novou obří větrnou elektrárnu na Medvědí hoře v Jeseníkách. Přesto stavba větrníku, který má nahradit tři stávající, pokračuje.

„Ten větrník by měl být dneska s výškou až sto metrů. Opravdu se několikanásobně zvedne horizont Medvědí hory,“ říká Marcel Minář ze šumperských ochránců přírody.

Podle něj nová elektrárna výrazně naruší krajinný ráz jesenických hor. Jan Krátký, prokurista společnosti, která je investorem stavby, jeho tvrzení odmítá: „Jedná se o stavbu naprosto standardní elektrárny. Řešíme teď demontáž některých stávajících elektráren. Chceme je nahradit jednou novou, moderní elektrárnou.“

Se stavbou elektrárny souhlasila jak Správa CHKO Jeseníky, tak i stavební úřad v Šumperku. Svaz ochránců přírody ale tvrdí, že je při schvalování smlouvy tyto organizace záměrně obešly. Se stížností se obrátili na krajský úřad v Olomouci. Ten Podle mluvčí Kamily Navrátilové zjistil pochybení: „Stavební úřad v Šumperku chybně vyhodnotil charakter záměru, kdy jej posuzoval jako stavební úpravu, zatímco podle názoru krajského úřadu se jednalo o zcela novou stavbu.“

Z rozhodnutí krajského úřadu mají ochránci přírody radost. Podle Marcela Mináře vyhráno ještě ale nemají: „Investor se ještě může proti tomuto rozhodnutí odvolat. Další krok je ten, že kraj tuto stavbu nezastavil.“

Investor považuje rozhodnutí krajského úřadu za protiprávní, odvolal se k ministerstvu pro místní rozvoj. Stavební práce podle Jana Krátkého zatím pokračují: „Máme veřejně-právní smlouvu z listopadu loňského roku. Samozřejmě na té stavbě dál pokračujeme.“

Investor věří, že se stavbu podaří řádně dokončit. Co ale s větrníkem, pokud by smlouva byla prohlášena za neplatnou?

„Nedovedu si představit, jak by to vypadalo, když by došlo ke zrušení veřejnoprávní smlouvy a stavba stožáru pro tu větrnou elektrárnu už by byla uskutečněna,“ dodává za šumperské ochranáře Marcel Minář.

autor: jiz
Spustit audio