Ideu kolektivního bydlení známe z první republiky. Přišla s Masarykem z Ameriky, říká Hubert Guzik

První blok kolektivních domů na našem území byl dokončen v roce 1923. Rozvoj zažila tato myšlenka ve 30. letech.

Spolu s avantgardním teoretikem Karlem Teigem se jí zabývali přední funkcionalisté. Tehdy to byla ale spíše utopická vize. Nejvíce kolektivních domů u nás bylo postaveno v době budování socialismu. V některých hotelových domech museli uchazeči o bydlení dokonce prokázat výši příjmu. Bydlely tu i známé osobnosti, například spisovatel Vladimír Páral, herci Vlastimil Brodský a Miloš Kopecký.

Vice o kolektivním bydlení v minulosti i současnosti prozradí historik architektury a spoluautor výstavy v Muzeu umění Olomouc Hubert Guzik.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.