Internet je svoji podstatou kriminogenní, vytváří příležitosti pro zločin, tvrdí Vladimír Smejkal

laptop, notebook, mobil, internet
laptop, notebook, mobil, internet

Díky vzdálenému přístupu na internetu snadno vzniká příležitost ke krádeži nebo útoku. „Kořist pak ukryjete kdekoli ve světě,“ říká profesor Vladimír Smejkal.

Až 99 procent běžných uživatelů internetu podle jeho slov kliká bez rozmyslu na cokoli, co se jim na obrazovce objeví. „A tak si velmi jednoduše může někdo odnést vaše osobní údaje nebo na dálku zašifrovat počítač, abyste se do něj nedostali,“ říká rektor Moravské vysoké školy v Olomouci. A proto doporučuje: zvažujte každý krok, který na internetu uděláte, a mějte nainstalované udržované antivirové opatření.

V dnešní době řešíme stále více věcí přes mobil a pomalu, ale jistě míříme k něčemu, co se jmenuje „internet věcí“. „A tady já vidím rizika. Každé zařízení, počínaje ledničkou a konče topením, bude připojené na internet. Otevíráme dveře potenciálním útočníkům, kteří nás klidně můžou uvěznit ve vlastním domě,“ zamýšlí se profesor Smejkal a dodává, že podle něj jsou nejbezpečnější taková místa, která nejsou vůbec připojená na vnější síť.