Ivan Chadima: Od číšníka z Alcronu až po vedení nejslavnějších hotelů světa

6. březen 2020

Ivan Chadima patří mezi největší světové hoteliéry své doby, vedl slavné hotely v Kanadě a v New Yorku. V dětství ho, stejně jako jeho sestru Karlu, manželku herce Jana Třísky, vychovávala babička. Na její počest vydal knížku Kuchařka babičky Chadimové.

Ivan Chadima vystudoval hotelovou školu v Mariánských Lázních, byl také posluchačem Hotelového institutu a deset let pracoval v pražském hotelu Alcron. V roce 1968 mu tatínek doporučil emigrovat, jasně mu řekl: „Zmiz.“ Ivanu Chadimovi se však odjet do ciziny nechtělo. Musel by opustit v té době už velmi starou babičku, která ho vychovala a kterou měl moc rád. Nakonec ale poslechl. Nejprve odjel do Vídně, potom do Německa, kde žil chvíli s matkou, a nakonec odletěl do Kanady. Zde začal pracovat jako číšník, postupně se dostával i do různých kancelářských funkcí. Nakonec rozjel strmou kariéru v hotelu Château Champlain.

Nabídka od Donalda Trumpa

Později se Chadima přestěhoval do Toronta, kde pracoval ve významných funkcích v hotelech sítě Ramada Inn. V jeho blízkosti se nacházel i hotel Four Seasons, a právě tam dostal nabídku od hoteliéra Izzy Sharpa, aby pracoval v této síti hotelů. Zde se postupně vypracoval mezi nejuznávanější hoteliéry světa. Byl tak známý, že dostal nabídku práce i od Donalda Trumpa. Nabídka byla sice velmi lukrativní, vedl by několik kasin, ale tento obor ho nelákal, a tak ji nepřijal. Jak vzpomíná Ivan Chadima na setkání s Donaldem Trumpem? „Než jsem se poprvé setkal s nynějším prezidentem USA, tak mi Ivana Trumpová řekla: ‚Neříkej mu, že jsi měl rakovinu‘. Ptal jsem se proč, není to přece nakažlivá choroba. ‚To on ale neví‘, řekla a dodala, ‚abych se nedivil, když si po podání ruky půjde umýt ruce‘, což se opravdu stalo.“

Ředitel hotelu United Nations Plaza

Ředitelem byl Chadima i v jednom z nejslavnějších amerických hotelů v New Yorku, který se nacházel v blízkosti sídla Organizace spojených národů. Díky tomu se setkal s celou řadou významných světových státníků. Nebylo prý neobvyklé, že zde bylo ubytováno čtyřicet až padesát prezidentů či ministerských předsedů různých států. Z nich si Ivan Chadima oblíbil Margaret Thatcherovou, která prý měla neuvěřitelnou paměť. Xavera zajímalo, zda měl někdo z politiků hvězdné manýry: „Řekl bych, že ne, tedy alespoň z mé zkušenosti ne. Služby, které jsme poskytovali, byly standartní a dostačující.“

Ivan Lendl a Miloš Forman

Ivana Chadimu pojí dlouholeté přátelství například i s tenistou Ivanem Lendlem. V poslední době už se ale tolik nevidí, protože Ivan Lendl žije v USA a Chadima v Čechách. Naposledy společně navštívili na Floridě zápas syna Petra Kordy. „Ivan je skvělý člověk, neuvěřitelně pilný. Vzpomínám si, když si John McEnroe vzal za manželku herečku z Hollywoodu, tak mi řekl: ‚Ten už se mnou nevyhraje, ta ho bude kazit,‘ a tak to i dopadlo.“

Blízký vztah měl Chadima i s Milošem Formanem, který měl byt vedle hotelu Ritz Carlton: „Miloše jsem měl hrozně rád, byl to takový svéráz. Měli jsme hezké společné zážitky. Jednou nás pozval na večeři Michail Baryšnikov. Miloš byl tenkrát protivný, protože se právě s někým rozešel a Michail mu řekl: ‚Jestli chceš, já ti pozvu nějaká děvčata.‘“

Kuchařka babičky Chadimové

Knihu Kuchařka babičky Chadimové si Ivan Chadima vydal sám, na počest babičky, kterou měl velmi rád: „Babička mě milovala ze všech lidí úplně nejvíc. Vychovala mě i setru Karlu, která si vzala za manžela herce Jana Třísku. Sestra se švagrem za mnou později emigrovali do Kanady. Na Jana Třísku vzpomínám jako na báječného člověka, který ale nebyl jednoduchý a sestra s ním neměla lehký život,“ přibližuje Ivan Chadima.

V Kanadě byl prý tenkrát Jan Tříska ztracený. Pokud vás zajímá proč, poslechněte si záznam pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.