Jacob Erftemeijer: Na hře Chlast jsme pracovali v týmu, ale spolu na pivu jsme nebyli ani jednou

20. červenec 2023

V krimi seriálu Specialisté ztvárnil roli drsného kapitána Berana a osm let je jeho domovskou scénou Švandovo divadlo. Herec Jacob Erftemeijer se věnuje také malování a své kořeny má v Nizozemsku.

Nezvyklé jméno má po otci, který je Holanďan. Sám v Holandsku jako malý čtyři roky žil a rád se tam vrací. „Ano, jezdím tam, jak jen to jde, ale teď je to kvůli práci těžší a těžší.“

Mít netradiční jméno v uměleckém oboru má podle něj dvě stránky mince. „Jak se to vezme. Já jsem i přemýšlel, že bych si ho nějak zjednodušil. Ale to bych byl asi nevěrný. Na jednu stranu si vás lidi zapamatují a na druhou stranu je opravdu potíž to vyslovit. Takže si vás zapamatují jako toho nevyslovitelného.“

Jako Nikolaj v Chlastu

V dětství vystřídal spoustu koníčků, hrál také házenou, ale nakonec se rozhodl pro prkna, která znamenají svět. Jeho parketou je především divadelní herectví a domovem už osmým rokem Švandovo divadlo. Tam měla nedávno premiéru hra Chlast, kde hraje psychologa Nikolaje, ušlápnutého muže, který experimentuje s alkoholem.

Změnila hra nějakým způsobem jeho vztah k alkoholu a jak se na ni připravoval? „Asi ne nějak dramaticky, protože tím se člověk zaobírá přirozeně, i kdyby tuto věc nezkoušel. A překvapivě jsme s týmem, který na tom dělal, nešli společně ani jednou na pivo. Všechno jsme řešili jen na zkouškách.“

Na premiéře Chlastu byl výkon herců oceněn potleskem vestoje. Jaké to je zažívat standing ovation? „Určitě je to velká radost. Mě osobně překvapilo, jaká to byla euforie.“

Policista, fotograf i rozhlasový redaktor

V televizním seriálu Specialisté ztvárnil Jacob Erftemeijer kapitána Tomáše Berana. Seriál se natáčel na různých místech, včetně skutečné pitevny. Jak se tam herec cítil? „Je to zvláštní pocit, nezaměnitelný. Dával jsem si pozor, abych nebyl zrovna po svačině. A snažil jsem se tam zdržovat co nejkratší dobu. Ne, že by mi to dělalo fyzicky špatně, ale člověk tam prostě nechce trávit čas.“

Specialisty už sice nenatáčí, ale televizní obrazovky a film neopouští. V televizi ho můžete vidět v roli fotografa v seriálu Zlatá labuť a také se právě stává rozhlasovým redaktorem, tedy jenom ve filmu. „Momentálně se točí film Jiřího Mádla, který je o Českém, tehdy Československém, rozhlase v roce 1968, a mám velkou radost, že v tom můžu být. Hraju jednoho z redaktorů.“

Jak ho oslovuje téma, o kterém dosud slyšel jenom letmo vyprávět? Byl by sám schopný bránit rozhlas a snažit se udržet vysílání? A jak se mu daří v malování, které je jeho velkým koníčkem – vystavuje někde? Nejen to uslyšíte v záznamu rozhovoru s Alex.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.