Jak cestovali českoslovenští prezidenti? Projděte si salonní vozy Prezidentského vlaku
Salonní vozy, které v různých etapách naší staleté historie sloužily nejvyšším představitelům naší země, byly před pěti lety k vidění na mnoha nádražích České a Slovenské republiky.
České dráhy a Národní technické muzeum se vypravením takzvaného Prezidentského vlaku připojily k oslavám stého výročí založení Československa. „Tento Prezidentský vlak je trošku ahistorický, protože v této podobě pro potřeby hlav státu nikdy nejezdil. Je to ukázka toho nejlepšího, co se podařilo zachovat v provozuschopném stavu,“ zahájil naši prohlídku Michal Novotný, ředitel Železničního muzea při Národním technickém muzeu v Praze.
Nejstarší vůz byl vyroben na přímou zakázku následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este v roce 1909 firmou Ringhoffer v Praze. „Takových kusů je po Evropě zachováno jenom několik. Každá země se jimi patřičně pyšní,“ dodává Novotný.
Salonní vůz, který byl vyroben k 80. narozeninám prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka v roce 1930, navrhl architekt Albert Jonáš. Vůz je vyzdoben obklady z australské třešně, řezbami z ořechového dřeva a bronzovými či mosaznými prvky.
„Hned týden po převzetí vozu jím prezident Masaryk cestoval na dovolenou na francouzskou riviéru. Používal ho poměrně často během svého funkčního období a dá se říct, že mu posloužil i na jeho poslední cestě, když se převážely tělesné ostatky prezidenta Masaryka z Prahy do Lán, tak byl tento vůz zařazen v pohřebním vlaku a jelo v něm nejbližší Masarykovo příbuzenstvo,“ říká František Kaplan z Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka.
Masarykův vůz byl v 60. letech nahrazen vozem na tehdejší dobu moderním a tím je třetí zapojený salonní vůz z roku 1967, který sloužil až do rozpadu Československa.
Pořad Přímo z místa můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat každou neděli od 09:10, následně pak neomezeně ZDE na webu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.