Jak dostat mladé k dechovce? Nad tím přemýšlí kapelník Dolanky z Dolan Lukáš Foukal

26. červenec 2022

Mladá generace dechovce moc neholduje, má úplně jiné představy o muzice. „Pro některé je to pod jejich úroveň, jiní řeší, že to nepřináší téměř žádný výdělek. A my v Dolance hrajeme především pro radost,“ vysvětluje Lukáš Foukal.

K dechovce ho přivedl děda Jan Foukal, který Dolanku vedl dlouhých 47 let. „Chodil jsem i do lidušky, kde jsem začínal s akordeonem, až později jsem přesedlal na trumpetu,“ vzpomíná hráč na křídlovku, povoláním koordinátor metodik z oddělení stavební prevence Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Lukáš Foukal v hasičské uniformě

Dolanka je o skvělé partě lidí. „Je to dědictví, které se snažíme zachovat. Děláme všechno proto, aby dechovka fungovala dál,“ říká Lukáš Foukal a upřesňuje, že základ kapely tvoří v současné době osmnáct muzikantů. „Bohužel stárneme, brali bychom určitě nějaké mladší ročníky.“

Hrají klasickou dechovku, ale v repertoáru mají i swingové skladby a muzikálovou hudbu, kterou zařazují do vánočních koncertů. Nejčastěji vystupují v okolí Olomouce. Mezi vyhlášené a oblíbené akce ale patří Dolany v Dolanech - setkání Dolaňáků na různých místech v republice.

Poslechnetě si zajímavé povídání ve Větrníku Českého rozhlasu Olomouc. 

autor: voj
Spustit audio