Jak poznáme společensky nejvýznamnější místo u stolu. Radí Eva Filipová

Pokud usedáme ke stolu, musíme správně určit, které místo je tím nejčestnějším. Na takové místo pak posadíme společensky nejvýznamnější ženu, nejčastěji tedy hostitelku. V případě, že jde o čistě pánskou společnost, bude na takovém místě sedět nejvýznamnější muž.

Jak rozhodneme – například v restauraci, které místo to je?

Významné místo musí splňovat hned několik podmínek nebo aspoň část z nich. Musí být zády ke stěně nebo tak, aby dotyčný viděl na dveře, z okna nebo do prostoru. Zkrátka jde o to nejhezčí místo u stolu, ze kterého má dotyčný přehled. Tohle místo je určeno pro společensky nejvýznamnější osobu, což je většinou žena.

Chybou dnešní doby je, že se na takové místo povětšinou dere muž. Ale pozor, patří ženám!

Eva Filipová

Eva Filipová se zabývá především tématikou společenského chování. Je autorkou knihy Společenská nápověda. Po roce 1991 byla jednou z prvních, která začala s programem úspěšných kurzů pro ženy. Sama absolvovala studium na Mezinárodní škole pro estetiku v New Yorku.

Je členkou redakční rady časopisu Prestige, autorkou mnoha zajímavých reportáží z exotických zemí a spoluautorkou Zlaté kuchařky. Její mimořádný zájem o gastronomii a znalost prostředí jí přivedl k napsání dalších knih jako Exellent menu a Česká moderní kuchyně. Práci kuchařů obdivuje a jejich finální výtvory považuje za výtvarná díla.

Eva Filipová