Jak se žilo, pilo a tančilo na Hané?

Nejbohatší oblastí českých zemí byla už po staletí Haná – rovinatá oblast střední Moravy, která se rozkládala na území mezi městy Vyškov, Olomouc, Holešov, Prostějov a Litovel.

Větší centra Hané se nacházejí především v nížinách okolo řek Moravy, Bečvy a Hané. O Hanácích se díky jejich bohatství často říkávalo, že jsou lakomí, pomalí a velmi opatrní a že i k zábavě přistupují stejně jako k životu: pomalu, opatrně a lakotně. Je to ale pravda?

Jací jsou Hanáci ve skutečnosti, proč o jejich spořivosti koluje tolik legend a čím se liší jejich přístup k životu od jiných částí Moravy a Čech? S kovanými Hanáky Miroslavem Konečným a Davidem Procházkou se na "pravé hanácké bál" vypravila Markéta Ševčíková. Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová