Jak vyčistit stříbro, mosaz, měď nebo cín? Zkuste zelí, pórek a krém na boty

Víte, jak vyčistit stříbrné předměty? Budou krásně lesklé, když je opláchnete vodou z uvařených brambor. Také je můžete vložit do horké vody s hliníkovou lžící a zbavit je tak nečistot. Následně je můžete vyleštit doutníkovým popelem.

Věci mosazné a měděné vyčistí dozajista kašička z octa, soli a mouky. Můžete to zkusit také s worcesterovou omáčkou. Lesk jim dodáte, když jako leštidlo použijete olej.

Na cín zkuste list syrového zelí nebo pórek. Cínové nádobí drhněte přesličkou nebo jej opláchněte vodou, ve které jste vařili vejce.

Bronzové předměty opláchněte kořalkou, pak je vložte do otrub a vyleštěte krémem na boty.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.