Jak vzniklo slovo dálnice?

15. květen 2014

Aktuální délka sítě dálnic a rychlostních silnic je u nás1 242 km. V dopravním zpravodajství často slyšíme o částečných uzavírkách, omezení dopravy a hlavně o kvalitě dálnic. Kde se ale vzalo slovo „dálnice“?

Narozdíl od silnic, jejichž počátky jsou prastaré, se dálnice objevily až v prvních desetiletích 20. století. Rozhodnutí o stavbě první dálnice na českém a slovenském území bylo vydáno v listopadu roku 1938, tedy příznačně v době, kdy u nás vrcholily přípravy na válku.

Ta se samozřejmě nikdy neobejde bez pružného a pravidelného zásobování. Tedy bez kvalitních silnic, železnic a leteckých mostů. V tehdejším vládním rozhodnutí byla řeč o dálkové silnici, ale o rok později už se píše o dálnici. Dokonce se ví, kdo slovo „dálnice“ vymyslel.

Více se dozvíte od bohemisty Ondřeje Bláhy.

autor: Kamila Ivanová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.