Jako kantorka byla Jarmila Frajtová nejšťastnější, učila třicet šest let

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jarmila Frajtová
0:00
/
0:00

Za nejdůležitější považuje kontakt mezi dítětem a učitelem, což žádný přístroj nemůže nahradit. Stejně jako kolektiv. „Uvědomuji si, kolik citu a lásky jsem dětem dala,“ říká Jarmila Frajtová, která prošla několika olomouckými základními školami.

Učit začínala v devatenácti letech, tenkrát měla ve třídě přes čtyřicet žáků. Nejhorší je podle ní naštvaná, neupravená, neohrabaná a křičící učitelka. „Když jste nervózní vy, děti jsou pak jako vosy,“ říká na základě svých zkušeností.

Pyšná je Jarmila Frajtová na celou svou širokou rodinu. I na strýce Jana Uhera, psychologa, sociologa a masarykovce, člena odbojové organizace Obrana národa, kterého nacisté popravili v době heydrichiády. A na svého tchána plukovníka Vladimíra Frajta, který byl za 2. světové války v Londýně zástupcem velitele čs. pěšího praporu, spolupracoval s prezidentem Edvardem Benešem a potkával se s premiérem Winstonem Churchillem. 

Procestovala přes čtyřicet zemí světa, přesto nejvíce miluje Českou republiku, resp. Československo se všemi modrými toky řek, kostelíčky, vesničkami, městy a lesy.

autor: voj
Spustit audio