Jakub Hron Metánovský - předobraz Járy Cimrmana nebo nedoceněný vlastenec?
Bezkolejný vozohyb, postrkovadlo, zdržovadlo, kulstínměr nebo vodotryskotoč . To je jen malý výběr ze seznamu vynálezů profesora Jakuba Hrona z Metánova. Vynalézal věci, které měly podle něj lidem usnadňovat život, a dával jim ryze české názvy. Škoda, že drtivá většina jeho vynálezů zůstala jen na papíře. Tedy až na slavný buňát.
Jakub Hron se narodil na sklonku 19. století v malé vesničce na Pelhřimovsku. Byl osmým dítětem v řadě, a aby mohl vystudovat, musela mu obec vystavit List chudoby. Byl to dobrý krok a Jakub Hron se nakonec stal středoškolským profesorem matematiky a fyziky. A nejen to. Byl i vynálezcem a jako věrný vlastenec i slovotvůrcem.
V Metánově má teď slavný rodák muzeum. Za jeho vznikem stojí skupina studentů, kteří se v devadesátých letech minulého století rozhodli, že Jakub Hron nesmí upadnout v zapomnění. Začali hledat písemné materiály, fotografie a jakékoli vzpomínky na pro mnohé podivínského učitele a vynálezce. Výsledkem jejich snažení je sice prostorem malé, ale informacemi nabité muzeum.
Hronův buňát popírá na první pohled fyzikální zákony
Mezi exponáty muzea samozřejmě najdeme Hronův nejslavnější a vlastně jediný patentovaný vynález - buňát. Je to skleněný kalamář, který má dvě části. Jednu větší uzavřenou jako zásobník a jednu menší, otevřenou, kde si pisatel namáčí pero. Na první pohled kalamář popírá fyzikální poučky o spojených nádobách. Jakub Hron to ale vysvětluje podtlakem v uzavřeném zásobníku.
Jeden z buňátů si na Zemské jubilejní výstavě v roce 1895 koupil Karel Čapek. Tedy, vzhledem k jeho věku mu ho zřejmě koupili rodiče. Dodnes stojí buňát na psacím stole v domě bratří Čapků.
Za zmínku stojí i Hronova činnost slovotvorná. Snažil se slova, která mají původ v cizím jazyce, nahradit novými slovy, ryze českými. Často z toho ale vyšly nesrozumitelné jazykolamy. Jako příklad můžeme uvést třeba slovo čistonosopléna coby náhradu za kapesník nebo hovník nahrazující pohovku. Je jich samozřejmě mnohem víc, ale žádný slovník bohužel neexistuje. V muzeu si můžete koupit knihu Vladimíra Boreckého Legenda o Hronu, kde jsou život a dílo Jakuba Hrona poutavě popsány.
Nakonec snad jedna kratičká báseň z pera Jakuba Hrona:
Krátký je blábol, dlouhý je žal,
dříve rozumně zápol a nerozum z beder svých sval.
Sval blábol a nerozum,
s rozumem svým se dorozum.
Více informací o Jakubovi Hronovi a jeho muzeu v Metánově najdete na stránkách www.castrov.cz nebo na stránkách Osvětového spolku Jakuba Hrona www.osjh.cz.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Babišův majetek narostl o 62 miliard korun, spočítal Forbes. Polepšili si i miliardáři z energetiky
-
‚Připravujeme se na budoucí válku.‘ Analytička o tom, proč armáda potřebuje supermoderní F-35
-
ONLINE: Člun a tři vodní skútry. Rusko mělo překazit pokus o ukrajinské vylodění na Krymu
-
Zkouškou i příležitostí pro demokracii budou podle Pavla evropské volby. Řekl to v europarlamentu