Jan Graubner se loučí s Olomoucí. V neděli se stane pražským arcibiskupem

30. červen 2022 12:24

Po více než třiceti letech svého působení v Olomouci Jan Graubner odchází do Prahy. V neděli se stane pražským arcibiskupem a primasem českým. Věřící z Moravy se s ním můžou rozloučit dnes v olomoucké katedrále svatého Václava. Po odchodu Jana Graubnera se sejde v olomouckém arcibiskupství sbor poradců, který zvolí nového apoštolského administrátora. Ten diecézi povede do doby, než Vatikán oznámí jméno nového arcibiskupa olomouckého.

„Opravdu se musím soustředit na novou funkci a Olomouc opouštím,“ říká Jan Graubner, který do olomoucké arcidiecéze přišel v roce 1990 jako pomocný biskup. „Po roce a něco zemřel můj předchůdce, tak jsem byl rok administrátorem diecéze. Potom jsem v roce 1992 diecézi převzal. Chyběla spousta pravidel, která se později dělaly,“ pokračuje.

Jan Graubner před třiceti lety stál po revoluci u obnovení činnosti Charity a v Olomouci inicioval Tříkrálovou sbírku, která je nyní už tradiční celostátní akcí. „Kdysi jsem přijímal prvního zaměstnance Charity, který měl za úkol charitu v diecézi vybudovat. Dnes je to spousta zařízení. V celé republice má Charita dnes přes 8000 zaměstnanců a spousty dobrovolníků. Tříkrálová sbírka je akce, která dobře zarezonovala a lidé ji dobře přijali,“ přibližuje Graubner.

Graubner také mimo jiné založil řadu církevních škol, zaštiťuje Dny lidí dobré vůle na Velehradě a je předsedou České biskupské konference. Některé kroky ale už v Olomouci dokončit nestihl. „Měl jsem takový sen o opravě krypty v katedrále. Protože jsme našli různé relikviáře ostatků svatých, tak jsem si říkal, že by tam mohla být upravena taková posvátná prostora s těmi relikviemi, ale zároveň i se vzpomínkami na místní lidi,“ uzavírá Graubner.

Oficiálně se Graubner ujme úřadu pražského arcibiskupa 2. července. Ještě před tím se s ním dnes mohou lidé rozloučit při mši v katedrále svatého Václava v Olomouci, po které bude na místě i setkání s věřícími.

Spustit audio