Ján Jesenius pro první veřejnou pitvu získal tělo od kata Mydláře. Slavný kat paradoxně ukončil i jeho život

Lékař Ján Jesenius, nazývaný též Jesenský, pocházel ze slovenského zemanského rodu. Vystudoval filozofii a medicínu v Německu a v Itálii, byl významným lékařem, učitelem lékařství a autorem mnoha lékařských spisů.

Na pozvání Tychona Braha, dvorního astrologa císaře Rudolfa II., Jesenius přijel na císařský dvůr a 8. až 12. června 1600 zde provedl první veřejnou pitvu v Praze. Doprovodil ji odbornou přednáškou, kterou posléze vydal tiskem. Přihlíželo jí na pět tisíc zvědavců!

Nebožtíka vhodného k pitvání získal od kata Jana Mydláře. A paradoxně to byl právě tento slavný kat, kdo ukončil lékařův život. Jesenius se totiž stal dvorním lékařem císaře Rudolfa II., rektorem Univerzity Karlovy a začal se také zajímat o politiku.

Spolu s dalšími pány se postavil do čela stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře, když bylo povstání potlačeno, ho obvinili z urážky majestátu a skončil na popravišti spolu s dalšími šestadvaceti účastníky povstání Českých stavů. Kat Jeseniovi nejprve vyřízl jazyk a teprve potom usekl hlavu. Ta pak byla na deset let spolu s dalšími hlavami vystavena pro výstrahu na Staroměstské věži.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.