Jan Krůta: Hemingway už ze mě asi nikdy nebude
To o sobě říká spisovatel a textař, který je autorem 32 knih a složil texty pro 80 kapel a interpretů. Řadu let pracoval také jako redaktor časopisu Mladý svět a stál za úspěšnou rubrikou Namlouvání.
Jan Krůta vystudoval český jazyk na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Povolání učitele se ale dlouho nevěnoval, i když se to jeho rodičům nelíbilo. „Rodiče mě nechtěli pustit do Prahy. Říkali, že mám zůstat u nás a kantořit, a už vůbec nechtěli, abych se věnoval psaní. Já jsem se ale nenechal odradit a mamince jsem řekl: ‚Počkej, až u nás na pouti budou hrát moji písničku, jak na mě budeš pyšná.‘“ Předpověď se splnila nečekaně brzy, už za rok se velkým hitem stala píseň ‚Hastrmane tatrmane melou‘, kterou otextoval pro zpěváka Ronyho Martona.
Jahodový koktejl Dalibora Jandy
Písňových textů složil Jan Krůta do současnosti více než 1 300. Psal pro Hanu Zagorovou, Karla Gotta, Michala Davida a další, nejvíce však pro Dalibora Jandu. „S Daliborem jsme společně napsali už přes 100 písní, a to jsme se k sobě dostali náhodou. Kamarád klavírista za mnou přivedl do redakce Mladého světa nesmělého, vlasatého, mladého člověka, který zpíval na zábavách, ale v Praze byl neznámý. Mně se moc líbil jeho zastřený hlas, a tak jsem pro něj začal psát první písně. Nejdříve to byly hardrockové, ale potom jsme zjistili, že budou lepší popíkové a vznikl tak první hit ‚Jahodový koktejl‘.“
O Daliboru Jandovi je známé, že si svůj repertoár vybírá velmi pečlivě. Jan Krůta to může potvrdit. „Nedávno jsem někde četl, že Dalibora udělal Ladislav Štaidl. Dalibora ale nikdo neudělal, Dalibor se udělal sám, je to taková tvrdohlavá palice a chtěl vždy zpívat to svoje.“
Namlouvání v časopisu Mladý svět
Kromě písňových textů je Jan Krůta také autorem mnoha knih pro děti i dospělé. Největší náklad z nich měla kniha Namlouvání, výběr příběhů z ankety Mladého světa. Stejnojmenná rubrika, jedna z nejslavnějších v oblíbeném časopise, vznikla tak trochu z nouze. „Já jsem tenkrát v Mlaďáku pracoval jako kulturní redaktor. Na jedné poradě jsme měli navrhnout něco na prázdniny a já jsem plácnul, že bychom mohli udělat anketu, kde by nám lidi psali, jak se seznamovali. No, nikdo se na to příliš netvářil, ale asi také nikdo nevymyslel nic lepšího, a tak jsme to zkusili. K našemu údivu mělo Namlouvání obrovský ohlas, přišlo postupně asi 15 tisíc dopisů a trvalo to několik let.“
Velký historický přehledník
Svůj poslední román s názvem Sextenze vydal Jan Krůta v roce 2013 a potom se vydal jiným literárním směrem: „Řekl jsem si, že Hemingway už ze mě asi nikdy nebude a musím napsat něco, co by tady zůstalo i přes současné módní vlny, a tak vznikl projekt trilogie ‚Můj domov, můj svět: Velký historický přehledník‘.“ Autor v něm provází čtenáře dějinami nejenom v číslech, ale hlavně prostřednictvím příběhů. „Vymyslel jsem si přístup k historii, který se mi zdál neokoukaný. Napadlo mě spojit velkou historii s historií malou, prostřednictvím událostí zachycených v regionálních kronikách a místních dokladech. Například se nahoře měnili panovníci a zároveň při tom šla dole mojí vesnicí dvakrát vojska. Tenhle kontrast velké historie a konkrétních událostí ve vesnicích je myslím hodně zajímavý a přitažlivý.“
V dalším díle ‚Velkého historického přehledníku‘, který Jan Krůta právě píše, je také desetistránková kapitola o Karlu Hynku Máchovi. Tipněte si, kolik stran výpisků a rešerší si na tuto kapitolu připravil. Přesné číslo uslyšíte v záznamu pořadu, určitě budete překvapeni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka