Jana Beňová: KAM V BRATISLAVĚ

3. listopad 2009
00435968.jpeg

Povídka - svědectví.
Autorkou je současná slovenská prozaička. Vybráno ze Slovenské čítanky "14 ostrých".Povídka je součástí cyklu "SLOVENSKÝ PODZIM" v Českém rozhlase Olomouc.
Premiéra v neděli 08. 11. 2009 ve 20:30
repríza ve středu 11. 11. 2009 v 19:02

Pětatřicetiletá Jana Beňová je absolventkou divadelní dramaturgie v Bratislavě a redaktorkou deníku Sme, v němž najdete její články podepsané pseudonymem Jana Parkrová. Debutovala v roce 1993 básnickou sbírkou Svetloplachým, kterou o tři roky později doprovodily knihy Lonochod a Nehota. Na počátku třetího tisíciletí nabídla čtenářům román nazvaný Parker.

Její verše i prózu charakterizuje to, že je "programově nepatetická a civilní, namísto lyrizování a složitých ´poetických´ obrazů pracuje především s ironií a slovními hříčkami. Což přirozeně neznačí, že kdesi cudně pod nimi nezní i přitlumený cit a melancholie. Jako kdyby nám k nim nenápadně vtiskla do rukou klíč ve verších: I z nejkrásnějších snů se dá / dlouho křičet." Jak bylo řečeno, totéž platí i pro její prozaické texty, kdy nad příběhovostí vládne pásmo miniatur, aforismů, volných asociací a odvážných metafor. Ledacos z řečeného najdete i v povídce Kam v Bratislavě...

Pro rozhlas vybral a úvodním slovem opatřil Petr Hanuška
Překlad Ľubica Krénová
Účinkuje Dita Vojnarová
Zvuk, záznam a střih Mirka Sychrová
Hudební spolupráce Antonín Schindler
Režie Michal Bureš