Jaroslav Formánek: DLOUHÁ KAKAOVÁ ŘASA

4. březen 2003

pondělí 3. března až pátek 7. března 2003 ve 22:02

"A v té mléčné tmě uviděl jsem záblesk, tma se rozestoupila, spatřil jsem tajemství," říká zatajeným hlasem hlavní hrdina vzpomínkové novely současného českého spisovatele a publicisty Jaroslava Formánka (1960), trvale žijícího v Paříži.

Dlouhá kakaová řasa je podobenstvím o tom, že běh světa se většinou neodvíjí podle našich představ, ale podle představ těch druhých. Světem je v tomto případě myšleno malé moravské město od jara do zimy roku 1968 a představy patří pohledu na svět očima malého chlapce - hlavního hrdiny příběhu o vlastenectví, agitaci, smutku, okupaci, radosti a emigraci.

Naděje spočívá v poznání, že svět není jen jeden, že tanky zmařená touha po svobodě je jen jednou epizodou celého příběhu, nikoliv jeho finálem, že i v kleci normalizace se dají nalézt místa, která "regulací" neprošla.

Pětidílnou četbu na pokračování pro rozhlas vybral Petr Hanuška. Rozhlasové úpravy a režie se za redakční spolupráce Jana Sulovského ujal režisér Michal Bureš. Vytvořil epickou skladbu pro hlasy, hudbu a zvuky doby, ve které je vyprávění hlavního hrdiny (Filip Čapka) protkáno pavučinou dokumentárních záběrů a náčrtků scénických obrazů.

Vznikla upřímná zpověď dítěte, které myšlenkově dospívá v muže. Zpověď, kterou si poslechněte v rámci Českomoravského večera Českého rozhlasu 2 - Praha, Českého rozhlasu Olomouc, Českého rozhlasu České Budějovice, Českého rozhlasu Hradec Králové, Českého rozhlasu Brno a Českého rozhlasu Ostrava od 3. do 7. března 2003, vždy ve 22:02.

Pro rozhlas vybral Petr Hanuška
Redakce: Jan Sulovský
Rozhlasová úprava a režie: Michal Bureš
Účinkují: Filip Čapka, hlasy, hudba a zvuky doby
Improvizace na saxofon: Martin Peřina
Hudební režie: Antonín Schindler
Technická spolupráce (zvuk, záznam a střih): Zdeněk Slavotínek

autor: Michal Bureš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?