Jaroslav Formánek: DLOUHÁ KAKAOVÁ ŘASA

r_2100x1400_regiony.png

pondělí 3. března až pátek 7. března 2003 ve 22:02

"A v té mléčné tmě uviděl jsem záblesk, tma se rozestoupila, spatřil jsem tajemství," říká zatajeným hlasem hlavní hrdina vzpomínkové novely současného českého spisovatele a publicisty Jaroslava Formánka (1960), trvale žijícího v Paříži.

Dlouhá kakaová řasa je podobenstvím o tom, že běh světa se většinou neodvíjí podle našich představ, ale podle představ těch druhých. Světem je v tomto případě myšleno malé moravské město od jara do zimy roku 1968 a představy patří pohledu na svět očima malého chlapce - hlavního hrdiny příběhu o vlastenectví, agitaci, smutku, okupaci, radosti a emigraci.

Naděje spočívá v poznání, že svět není jen jeden, že tanky zmařená touha po svobodě je jen jednou epizodou celého příběhu, nikoliv jeho finálem, že i v kleci normalizace se dají nalézt místa, která "regulací" neprošla.

Pětidílnou četbu na pokračování pro rozhlas vybral Petr Hanuška. Rozhlasové úpravy a režie se za redakční spolupráce Jana Sulovského ujal režisér Michal Bureš. Vytvořil epickou skladbu pro hlasy, hudbu a zvuky doby, ve které je vyprávění hlavního hrdiny (Filip Čapka) protkáno pavučinou dokumentárních záběrů a náčrtků scénických obrazů.

Vznikla upřímná zpověď dítěte, které myšlenkově dospívá v muže. Zpověď, kterou si poslechněte v rámci Českomoravského večera Českého rozhlasu 2 - Praha, Českého rozhlasu Olomouc, Českého rozhlasu České Budějovice, Českého rozhlasu Hradec Králové, Českého rozhlasu Brno a Českého rozhlasu Ostrava od 3. do 7. března 2003, vždy ve 22:02.

Pro rozhlas vybral Petr Hanuška
Redakce: Jan Sulovský
Rozhlasová úprava a režie: Michal Bureš
Účinkují: Filip Čapka, hlasy, hudba a zvuky doby
Improvizace na saxofon: Martin Peřina
Hudební režie: Antonín Schindler
Technická spolupráce (zvuk, záznam a střih): Zdeněk Slavotínek