Jean Gaspard Deburau toužil po divadle. Získal roli němého pierota a stal se miláčkem Paříže

Kdo by neznal největšího z pierotů, francouzského mima Jeana Gasparda Deburaua. Věděli jste ale, že pocházel z Čech? Narodil se 31. července 1796 v Kolíně v budově tamních kasáren, která je dnes součástí radnice.

Jeho otec byl francouzský voják a jeho příjmení Deburau si kolínští předělali na Dvořák. Rodině se však v Čechách nedařilo, a tak se vydala do Francie, kde se živila pouliční akrobacií.

Jean Gaspard však toužil po divadle, kterému tehdy kralovala komedie dell’arte. Díky záskoku prokázal herecký talent a získal roli pierota – němého, smutného muže, kterému svět uštědřuje jeden políček za druhým.

Deburau v této roli exceloval a stal se miláčkem Paříže. Jeho umění se obdivovali Honoré de Balzac nebo Alexander Dumas. Dokonale přesvědčivý v postavě pierota byl možná i proto, že do ní promítal svůj osobní smutek, nechtíc totiž způsobil smrt jiného člověka.

Vypráví se, že za jistým doktorem přišel jednoho dne zoufalý muž s tím, že nemá energii a chuť žít. „Víte co, zajděte si na Deburaua a hned vám bude líp. To nepůjde, já jsem totiž Deburau,“ odvětil smutně muž.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.