Jeden z nejkrásnějších výhledů Jesenicka nabídne skála na vrcholu Medvědího kamene

30. prosinec 2021

Rychlebské hory jsou stále poněkud stranou turistického zájmu a tak zde dodnes najdeme místa, kde se dá nerušeně rozjímat nad krásou krajiny. Takovým místem je i Medvědí kámen, vyhlídka nad Vápennou, odkud je vidět velká část údolí i protějšího hřebene tohoto pohraničního pohoří.

Právě pohraniční hřeben Rychlebských hor je nejznámější součástí tohoto masívů. Počíná až v Polsku a táhne se k jihu, kde vyvrcholí nejvyšším vrcholem Smrku s výškou 1127 metrů. A právě zde se hřeben větví. Jižní část pokračuje ke Kladskému sedlu, kde předává pomyslnou štafetu ochrany našich hranic Králickému Sněžníku, severní hřeben se obrací do vnitrozemí Jesenicka, sedlem na Pomezí umožní propojit Javornicko s Jesenickem a zamíří zase k severu, opět k českopolské hranici.

Sedlo Na Pomezí a vápencový lom je odsud jako na dlani.

Tomuto hřebeni se říká Sokolí hřbet, ale nejvyšší horou, která se zde vypíná až téměř k tisícovce metrů je Studniční vrch. Jméno Studniční vrch není zvoleno náhodně. Právě na jeho úbočí léčil v desítkách pramenů vodní doktor Vincenz Priessnitz neduhy svých pacientů. Na jeho vrchol se vydávali v rámci léčebných procházek a mířili také na další místa těchto hor.

Prvořadým záměrem lékařů bylo donutit pacienty se hýbat. Jako bonus pak nabídli pacientům také krásu zdejšího kraje pohledem z výšky. A tak už v sedmdesátých letech 19. Století byla postavena na vrcholu Sokolího vrchu dřevěná vyhlídková věž. Jenže jesenické počasí ji příliš nepřálo a o dvacet let později musela být zbořena. V roce 1891 ji nahradila další věž, která sice vydržela až do čtyřicátých let, ani sem se však už turisté nevydají. A tak se, stejně jako lázeňští hosté musí spkojit s vyhlídkami přírodními. Třeba s tou na Medvědím kameni.

Název vyhlídky je vyrytý i do kamene společně s letopočtem 1839

Medvědí kámen je jedním z pobočných vrcholů na západním úbočí Studničního vrchu, přímo na Vápennou. Skalní výchoz v nadmořské výšce 907 metrů je dnes zabezpečený železným zábradlím. O jméně vyhlídky, není pochyb – nápis Bärenstein je dodnes čitelně vytesán v jednom ze skalisek u vyhlídky. Ta se mimochodem dříve nazývala také Wilderkoppe.

Pohled k Vápenné.

Ze skály je krásný výhled zejména na sedlo Na Pomezí. Výhled sice trošku kazí velká budova vápenky, ale není to nic, co by se nedalo přežít. Vlevo se otevírá masív Jeseníků, napravo pak údolí řeky Vidnávky a zejména již zmíněný hřeben Rychlebských hor.

Dnes se dá na Medvědí kámen stále vystoupat po několika turistických trasách z jesenických lázní. Jsou to cesty vedoucí kolem pramenů a pramínků, ovšem stále stoupající do kopce. Stejně tak i nejkratší cesta k vrcholu vedoucí ze sedla Na Pomezí po modré turistické trase, k níž se připojí také Naučná stezka Krajem Rychlebských hor vycházející od Jeskyní Na Pomezí. V létě se dá kousek nad vyhlídku vystoupat i na kole – lesní cestou od rozcestí nedaleko známého zatopeného lomu Brankopy. Zkratku po modré dolů na cyklotrasu však rozhodně nedoporučuji – úzká pěšinka s kluzkými kámen rozhodně není vhodná pro cyklisty.

A zatímco Medvědí kámen najde většina turistů bez problémů, další ze skalních vyhlídek už většinou minou aniž by o ní vůbec věděli. Podle nápisu na skále Tyll Aussicht se jí dodnes říká Tylova vyhlídka a vypíná se jen asi dvacet metrů od té Medvědí, směrem k jihovýchodu. I zde se dá rozjímat a kochat se. Krása krajiny před vámi bude opravdu dokonalou inspirací.

autor: kbz
Spustit audio