Jediný skanzen v Ústeckém kraji na vás čeká v obci Zubrnice. Prohlédněte si ho
Vydat se na výlet do dob dávno minulých, obdivovat zručnost starých řemeslníků, žasnout nad důmyslností mlýnského mlecího zařízení, divit se, jak kdysi vypadala školní třída a třeba i ochutnat koláč upečený podle starého receptu, to všechno můžete ve skanzenu v Zubrnicích.
Ústecký skanzen se ze skrovných začátků za několik desetiletí značně rozrostl. Během celého roku se v něm odehrává spousta akcí – od Masopustu přes Velikonoce, Májový jarmark, Mariánskou pouť až k Podzimu na vesnici a Vánocům. Ale i když do zubrnického skanzenu zavítáte v běžný otvírací den, uvidíte hodně zajímavého.
V 70. letech minulého století se nadšencům z ústeckého muzea v čele s Františkem Ledvinkou podařilo doslova v hodině dvanácté zachránit jednu z největších zubrnických usedlostí – statek s číslem popisným 61, který je dnes centrem skanzenu. Patří k němu i celé zázemí – stodoly, špýchar, dodnes funkční sušárna ovoce a dokonce i bylinková zahrada.
V jednotlivých interiérech máte možnost vidět, jak se kdysi pracovalo, vařilo, jedlo, spalo. Zkrátka žilo. Zejména při tradičních akcích ožívá celý skanzen ukázkami starých řemesel, dobových tanců a různých zvyků v různých ročních obdobích.
Od statku ke skanzenu
Vývoj skanzenu byl poměrně dlouhý. Podařilo se v něm otevřít kostel sv. Máří Magdalény, který propůjčuje své prostory k výstavám, je možné zde posedět ve staré školní třídě a zkusit si napsat kousek krasopisného cvičení násadkovým perem a inkoustem. Zastavit se ale můžete i v malém obchůdku, v jakém možná kdysi nakupovala vaše prababička.
Příjemná procházka vás z návsi dovede k mlýnu Týniště s číslem 27, kde je k vidění nejen mlýnské kolo, ale i celá mlecí soustava a obytné světnice.
Soubor staveb obohacují přenesené objekty – například studna ze Střížovic nebo roubený statek z Loubí, který poskytuje prostory řadě programů pro děti i dospělé. V létě je asi nejoblíbenější akcí Pečení s Aničkou. Vždy o víkendu po ránu se zadělá poctivé kynuté těsto a pak už se útulnou světničkou line náramná vůně pečených buchet a koláčů.
Prohlédnout si můžete také Elektrotechnickou expozici, která už sice nespadá pod skanzen, ale dává rovněž představu o dobách minulých. Třeba tu uvidíte radiopřijímač, který poslouchal váš dědeček.
Kromě toho se zde chystá rozměrná modelová železnice, která má zobrazovat původní zdejší trať. Ostatně kousek za vsí je i srdce Zubrnické museální železnice – původní nádražíčko, odkud při větších akcích vyjíždí i historický vlak a spojuje nedaleké krajské město Ústí nad Labem se Zubrnicemi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Oděvy a obuv v Česku bezprecedentně zdražily. Oproti Německu je to výrazný rozdíl, říká ekonom
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
ŽIVĚ: Češi nastoupí ve druhém utkání Švýcarských her proti domácím, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Kvůli tlaku na výkon v práci umírají už středoškoláci. V Jižní Koreji to vede ke zvýšené hrozbě sebevražd