Jediný útulek pro zatoulané kočky na Olomoucku přijde od října o střechu nad hlavou, náhradní prostor se zatím nedaří sehnat

Kočka v útulku
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kočka v útulku

Olomoucký útulek pro kočky se musí do konce září vystěhovat z dosavadních prostor, které má v pronájmu. Nový azyl pro čtyři desítky zvířat se jeho zástupcům zatím nepodařilo najít. Z preventivních důvodů proto zařízení nepřijímá nové svěřence. A to je problém, jiný útulek pro kočky na Olomoucku není.

V současné době tady máme kolem čtyřiceti kočiček. Ten počet bývá kolem padesáti, nyní se snažíme podpořit adopce,“ říká mi Věra Sukopová ze spolku Pomocné ruce v prostorách na okraji Olomouce, kde zatím útulek sídlí. Ale jen do konce září.

„Současná paní pronajímatelka nám neprodlouží smlouvu o podnájmu. Prostory si chce pronajmout jiný zverimex, který ovšem chce i prostory, kde se nacházíme nyní,“ popisuje Sukupová. Sehnat náhradu je prý ale těžké. Požadavky jsou nejen na dostatečný prostor.

„Rozloha je ideálně sto až sto dvacet metrů čtverečních. Musí tam být minimálně dvě místnosti, protože jedna oddělená místnost musí být povinně karanténa. Mělo by tam být nějaké hygienické zázemí, tekoucí voda, odpady, elektřina a ideálně topení. Dalším důležitým kritériem je pro nás cena. Jako nezisková organizace, jsme odkázáni na dary od lidí a eventuálně malých firem, jsme schopni měsíčně za takový prostor dát kolem šesti tisíc korun,“ dodává Sukupová.

Dobrovolníci mají zatím rozjednanou jednu možnost. Ta je ale jen provizorní a navíc je bez topení.

Útulek Pomocné ruce je jediným zařízením svého druhu na Olomoucku. Město Olomouc ale zatím podle mluvčí Radky Štědré žádný oficiální podnět ani výzvu nedostalo. Prověřují ale zatím možnou nabídku vhodné nemovitosti. „Požadavky, které formulovali, jsou poměrně náročné. Těmto požadavkům zatím žádný prostor, který má město ve svém majetku, nevyhovuje,“ říká Štědrá.

Dodala, že město dlouhodobě diskutuje o tom, jak a za jakých podmínek pomoci řešit útulek pro kočky. Odpověď prý ale zatím nenašla.