Jehněčí s fazolemi

25. březen 2015

Jehněčí maso má podobné vlastnosti jako maso skopové či kůzlečí, pro neznalé lze toto maso popsat jako něco mezi hovězím a králíkem. Jde o maso velmi kvalitní a tudíž velmi zdravé. Vyznačuje se typickou příchutí, která je však mnohem slabší než masa skopového.

Proto se tradičně upravuje s česnekem a bylinkami, například majoránkou nebo dobromyslí. V české kuchyni není dosud jeho použití příliš obvyklé. V oblasti Balkánu, Indie, Kavkazu, Blízkého a Středního východu je, spolu se skopovým, nejčastěji užívaným druhem masa. Je oblíbené také v italské, francouzské, španělské či britské kuchyni.

Suroviny: ½ lžičky mletého kmínu, ½ lžičky mletého koriandru, špetka mletého chilli, 1 polévková lžíce olivového oleje, 4 plátky libového jehněčího, 1 cibule nakrájená na plátky, 1 prolisovaný stroužek česneku, 4 polévkové lžíce citronové šťávy, 400 g konzervovaných fazolí, 1 polévková lžíce sekaných lístků máty, 2 polévkové lžíce kysané smetany

Postup: Smícháme v nekovové míse kmín, koriandr, mlteé chilli a polovinu oleje. Přidáme jehněčí plátky, obalíme je směsí a necháme 10 minut marinovat. Zbylý olej zahřejeme v pánvi s nepřilnavým dnem, přidáme cibuli a česnek a 3-4 minuty smažíme doměkka. Přidáme maso spolu s marinádou a plátky osmažíme (po každé straně 2-3 minuty nebo podle chuti). Přidáme citronovou šťávu, propláchnuté a okapané fazole, lístky máty a kysanou smetanu a necháme pomalu asi 1 minutu prohřát. Hned podáváme.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.