Jesenické technické služby nestihly pokosit borůvčí u Ovčárny. Ochranáři nejsou s prací spokojeni

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sečení borůvčí pod Pradědem

Technické služby města Jeseník budou zřejmě muset zaplatit pokutu Agentuře ochranu přírody a krajiny ČR. Společnost totiž nestihla dle smlouvy pokosit včas borůvčí v okolí Ovčárny. Ochranáři přírody proto odmítli zakázku převzít.

S první vlnou sečení borůvčí začaly Technické služby města Jeseník v červnu, práce ale nestihly v požadovaném rozsahu. „Bohužel se přihodilo to, že jednak se nepodařilo dodržet termíny nastavení jednotlivých fází sečí, které jsou poměrně důležité pro dosažení celkového efektu. A druhá věc je ta, že se udělala zhruba polovina objemu prací,“ uvedl botanik Jindřich Chlapek ze Správy CHKO Jeseníky.

Podle něj měla firma do terénu nasadit více lidí: „Je jasné, že došlo k podcenění kapacit, které byly potřeba ke zvládnutí celého úkolu.

Důvody, které zaměstnance technických služeb zdržely, vyjmenovává jejich ředitel Jaroslav Ryčl. „Částečně to bylo počasím, částečně tím, že to byl první rok. Je to přece jenom na šest let. A některé věci nás popravdě zaskočily, třeba jak je to prostředí obtížné. Potom jsme 14 dní kvůli říji nemohli pracovat tak, jak jsme chtěli. Jinak tam pracovalo v průměru šest až deset lidí,“ říká Ryčl.

Vedoucí údržby společnosti Roman Putko ho doplňuje a vysvětluje, v čem byly práce v rámci první vlny nejnáročnější: „Na většině ploch se seká borůvčí o výšce půl metru a dřevnaté. Kdežto v dalších letech se bude sekat to, co na tom posekaném obroste.“

Technické služby mají zaplatit smluvní pokutu

Ochranáři přírody přesto odmítli zakázku v rámci první etapy převzít. „V tuhle chvíli se nejedná o drobné, ale podstatné nedostatky. To znamená, že dílo nelze převzít a ze smlouvy pro zhotovitele vyplývají určité povinnosti. V tuhle chvíli běží čas pro zaplacení smluvní pokuty, je to od 1. listopadu,“ doplnil Jindřich Chlapek.

Jaroslav Ryčl je přesvědčený, že zaměstnanci společnosti stihnou práce během měsíce dokončit. Dřív než v červnu se ale do nich nepustí. „Potom počítáme, že se celá tato kauza uzavře a vyhodnotí. Jestli dojde na případné penále, to je v současnosti v jednání,“ dodal.

Borůvčí se podle ochranářů přírody v Národní přírodní rezervaci Praděd nekontrolovatelně rozrůstá a vytěsňuje původní biotopy.