Jeskyně Na Špičáku je labyrintem chodeb a puklin, kterým voda vetkla tvar srdce
Najdeme ji mezi Jeseníkem a hranicí s Polskem, nedaleko obce Písečná. Patří mezi nejstarší písemně doložené jeskyně ve střední Evropě.
Vznikla usazováním vápence na dně devonského moře před 350 – 380 miliony let. Před 150 tisíci lety ji zaplavila voda z tajícího skandinávského ledovce, která vymodelovala dnešní typický srdcovitý tvar chodeb a puklin.
Ukrývá stovky metrů mramorových chodeb, ale i nápisy a kresby lidí, kteří se tu v minulosti skrývali. Podle historiků jich zde důkladný průzkum odhalil asi čtyři tisíce.
„Výjev, který znázorňuje adoraci kříže, zde byl namalován v době renesance, ve druhé polovině 16., století. Před pěti lety byl odborně zrestaurován. K tomu, aby i ty objekty, které jsou blízko, byly dobře viditelné, byly zvýrazněny ještě znaky slunce a půlměsíce, které jsou prakticky ty nejstarší epigrafické objekty v jeskyni. To jsou právě ty objekty, které zmiňuje prospektorská příručka z 15. století, která říká, že najdeš v podzemí slunce a měsíc, čímž je myšleno zlato a stříbro,“ vysvětluje správkyně jeskyní Evelyna Vozábalová na místě zvané Kalvárie.
Zlato a stříbro ovšem v jeskyni nikdy objeveno nebylo. Narazíte zde ale na takzvaný nickamínek. Je to bílá, křehká hmota, která připomíná růžičky květáku. Jedná se o plastickou formu sintru, která má sněhově bílou až smetanovou barvu a stále roste.
Projděte se s námi v pořadu Přímo z místa podzemním labyrintem chodeb a puklin, kterým voda vetkla tvar srdce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka