Jihlavou projde havířský průvod. Lidé si tak připomenou stříbrnou historii města
Slavný Jihlavský havířský průvod má už více než stoletou tradici. O nadcházejícím víkendu (19. až 21. června) se do ulic vydají desítky převážně dětí oblečených do kostýmů horníků všech profesí, chybět nebudou ani řemeslníci a samozřejmě páni z radnice. Jihlava totiž, podobně jako Kutná Hora, vznikla a rostla díky těžbě stříbra.
Stará pověst hovoří o hrnčíři, kterému se nedařilo dílo. Hrnce praskaly. Jeden projíždějící kupec poznal příčinu nezdaru. Bylo to stříbro v hlíně. Tak prý začala stříbrná historie Jihlavy. Místem, odkud se město začalo rozšiřovat, bylo návrší s kostelíkem sv. Jana Křtitele. Až s rozmachem hornictví v první polovině 13. století začalo růst město za řekou.
Kostel svatého Jana Křtitele stojí dodnes. Kdysi to prý byl jediný farní kostel v širokém okolí, takže se v něm scházeli věřící horníci, kteří sem přijeli těžit stříbro. Na tumbě oltáře je obraz spícího havíře a německý nápis Es war und nicht mehr (Bylo a už není), který vyjadřuje smutek nad zašlou hornickou slávou města.
Míst, která dodnes připomínají těžbu stříbra, je v Jihlavě a okolí víc. Archeologové nejvíc vzpomínají na oblast Starých Hor, které měli možnost prozkoumat při stavbě obchvatu města. Našli pozůstatky budov, spoustu keramických střepů a zbytky nářadí. Teď už je obchvat v provozu, ale všechny nálezy si můžete prohlédnout v jihlavském Muzeu Vysočiny.
Viditelné pozůstatky dolování si můžete prohlédnout na hornické naučné stezce, která vede z jihlavského Lesnova až do Zborné. „Jsou tu vidět jámy, odvaly, obvaly a například i vodotěžný náhon, který měl za úkol odvodňovat hluboké doly,“ říká jihlavský archeolog David Zimola. Jednotlivá zastavení naučné stezky jsou dobře popsaná, nechybí ani historické kresby a náčrtky, nebo popisy nářadí.
Na vlastní oči můžete havíře v celé jejich parádě vidět každý druhý rok v červnu při havířském průvodu. Ten první oficiální vyšel už v roce 1899. Od té doby chodil s ohledem na historické události nepravidelně. Novodobou historii začal psát v roce 1999. Kroje i nástroje havířů v průvodu jsou ušité a vyrobené podle dochovaných kreseb ve spolupráci s muzeem.
Průvod projde městem vždy celkem třikrát. Poprvé v pátek vpodvečer, podruhé v sobotu dopoledne a naposledy při pouti ke svatému Jánu v neděli ráno.
Více podrobností najdete na www.havirskypruvod.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kunderovo dílo se vrací do Brna. ‚Bude dál žít tam, kde se narodil, v Brnečku,‘ říká jeho manželka Věra
-
Jak se Rusko postaví k přijetí Finska do NATO? Bude vyhrožovat, ale jsou to jen slova, míní analytik
-
Na Prostějovsku se objevil jev připomínající tornádo. Podle meteorologů se vzdušný vír nedotkl země
-
Slovenské koleje dělají škody na vlacích. ‚Přejezd hranic poznáte, vůz začne skákat,‘ říká novinář