Jiná lázeňská města mají kolonádu. Karlova Studánka v Jeseníkách má unikátní Hudební halu
Unikátní dřevěná stavba skutečně kdysi plnila funkci kolonády. Lidé se tam mohli schovat před nepřízní počasí, popíjet léčivé prameny a v suchu a teple si pobesedovat. Ale jak šel čas a historická hodnota stavby vzrůstala, proměnila se v kulturní stánek. Přestala se v ní ohřívat syrovátka určená k lázeňským procedurám a mnohem častěji v ní zněly tóny orchestru, zpěv či repliky herců. A také tu vířily róby tančících párů.
Lázeňské městečko Karlova Studánka v Jeseníkách oplývá množstvím pozoruhodných staveb. Ať jsou to lázeňské domy, altány s pitnou vodou nebo kamenný kostel. Ale s klidným svědomím je možné říct, že právě Hudební hala je nejpozoruhodnější z nich.
Jako jediná se opravdu dochovala v původní podobě, v jaké byla ve 30. letech 19. století postavena. Až na drobné úpravy. Pozorný návštěvník si všimne, že vnitřní svícny už nezdobí opravdové svíce, ale ty elektrické. Dodnes však hala nemá topení, a proto je v zimních měsících uzavřena.
Dříve se Hudební hale říkalo Lázeňský salón. Navrhl ji architekt ve službách Řádu německých rytířů Anton Onderka. I dnešní generace ocení jeho nápad vtisknout jí tvar půlkruhu členěného toskánskými sloupy. Vše je vyvedeno ve dřevě, jen základ pod budovou je kamenný. V letní sezóně se v Hudební hale pravidelně konají koncerty a podobné kulturní akce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka