Jiří Wolker v bronzu, v kameni, v počítači, v denících, ve vzpomínkách a příbězích, v básních a písních. Procházka Prostějovem za známým básníkem
Naše vycházka začíná u rodného domu na hlavním prostějovském náměstí T. G. Masaryka. Je to honosný měšťanský dům, který zakoupili básníkovi movití prarodiče.
Jeho dědeček měl uzenářství i palírnu, dozvídáme se u domu, kde se Jiří Wolker narodil i zemřel, kde má bustu a naproti sedí na lavičce odlitý z bronzu.
V muzeu, které stojí na druhé straně náměstí, právě letos otevřeli novou dlouhodobou expozici, kde se o Jiřím píše na bílých stěnách, kde si můžeme přečíst jeho citace, prohlédnout fotografie a kde se Wolker virtuální skrývá pod velkým stříbrným stínítkem v počítači. Umělá inteligence tu vytváří variace textové i obrazové.
U gymnázia si povídáme o Jiřího školním prospěchu i láskách.
Tato vycházka končí na hřbitově, kde je pohřben básník, jeho rodina i kolega a kamarád.
Máte-li chuť, vydejte se s námi zavzpomínat na jednoho z nejslavnějších Prostějovanů, který v roce 1924 „zemřel, mlád dvacet čtyři let.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.