Jízda Prostějovem, koncerty nebo zabijačkové speciality. Rozbalte si tipy na vánoční víkend

22. prosinec 2022

Pokud byste nechtěli během vánočních svátků sedět jenom doma, v Olomouckém kraji bude spousta akcí, které bude stát za to navštívit. Vyberte si z našich tipů na vánoční víkend. 

Olomoucko

Česká mše vánoční patří k tradicím vánočních svátků. Režisérka Dagmar Hlubková přišla s nápadem vytvořit inscenovanou verzi pro olomoucké divadlo. Při psaní scénáře vycházela z Komedie o hvězdě, lidové hry o narození Ježíška. Kromě toho jsou v představení ukázky i dalších lidových her. Zpívané pasáže se prolínají s hranými scénami a na uvidíte i oživlý betlém. Českou mši vánoční v Moravském divadle Olomouc uvidíte v pátek 23. prosince v 17 hodin. 

V neděli na první svátek vánoční zve hrad Šternberk na Poetické vánoční prohlídky hradu. V romantickém podvečerním čase připravuje prohlídky vánočně vyzdobeným hradem. Začátky prohlídek jsou v 16, 17 a 18 hodin. 

Přijďte si na svatého Štěpána poslechnout krásný vánoční koncert dětí ze Základní umělecké školy Šternberk. Koncert začíná v Chrámu Zvěstování Panny Marie ve Šternberku v 17 hodin a zazní České mše Vánoční od Jana Jakuba Ryby. 

Tradiční Svatoštěpánský koncert bude znít v Kostele sv. Mořice v Olomouci. Hrát se bude Česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby. Koncert začíná v pondělí 26. prosince v 17 hodin. 

Prostějovsko

Přijďte si i vy užít vánoční atmosféru, která panuje v Prostějově. V pátek 23. prosince budete mít poslední možnost navštívit na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově od 9 do 21 hodin vánoční jarmark. V sobotu 24. prosince se změní otevírací doba kluziště, které bude otevřené od 9 do 16 hodin. 

Máte rádi auta a Vánoce? Tak právě pro vás je určená akce s názvem Vánoční jízda Prostějovem. Každý účastník si v neděli 25. prosince vánočně nazdobí auto, třeba světýlky a vyjede na jízdu městem. Nadšenci se potkají v 18 hodin u obchodního domu v Plumlovské ulici a vyjedou k cílové stanici u supermarketu v ulici Olomoucká.

Vyjížďka Prostějovem bude i pro motorkáře. Ti se na ni můžou těšit v sobotu 24. prosince od 11 do 13 hodin. Sraz všech motorkářů i motorkářek je na parkovišti u Pasáže Anděl od 11 hodin. Odjezd bude v 11.45 a trasa povede po ulicích Anglická, Plumlovská, Palackého, Wolkerova, Újezd, Vápenice s cílem na náměstí T. G. Masaryka u vánočního stromečku. 

Přerovsko

Pokud budete mít v pondělí 26. prosince chuť, vyrazte na turistický pochod na památník Švédské šance. Vybrat si můžete z 6 a půl, 7 nebo 9kilometrové trasy. Nahoře u památníku bude i oheň k opečení špekáčku.

Šumpersko

Na Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby se mohou těšit zájemci v Šumperku. Znít bude v neděli 25. prosince od 16.30 v Klášterním kostele Zvěstování Panny Marie. Přijďte i vy plnými doušky nasát vánoční atmosféru. 

Na tradiční zabijačku a zabijačkové speciality se můžete těšit v pondělí 26. prosince od ranních 6 hodin v Horní Temenici. K ochutnání bude ovar, jelita, bůček, tlačenky, jitrnice a další. Pokud se vám už teď sbíhají sliny, potom v pondělí určitě přijďte ke Kapli sv. Anny v Horní Temenici.

Pokud jste stále neměli na vánoční trzích punč, medovinu nebo něco dobrého, teď o víkendu k tomu budete mít poslední příležitost. Trhy na Náměstí Míru budou v Šumperku do pondělí 26. prosince. 

Jesenicko

Pokud přemýšlíte, kam letos půjdete pro Betlémské světýlko, máme pro vás tip. V pátek 23. prosince budou od 17 do 18 hodin zlatohorští skauti rozdávat Betlémské světlo v proluce na Náměstí Svobody ve Zlatých Horách.

Bruntálsko

Přijďte si ve dnech 26. až 30. prosince užít jedinečnou zimní atmosféru na hradě Sovinci. Těšit se můžete na netradiční prohlídky hradu, kde se seznámíte s vánočními, silvestrovskými a novoročními zvyky, chybět nebudou ukázky kovářství a dalších řemesel i prohlídkový okruh, který bude připravený speciálně pro rodiny s dětmi. Otevřeno bude od 9 do 17 hodin.

Spustit audio