Jizerská magistrála nabízí v zimě 250 kilometrů běžeckých tras. Nástupních míst je přes dvacet

8. březen 2022

Více než 200 kilometrů upravovaných běžeckých tratí dělá z Jizerských hor jedno z nejvyhledávanějších zimních sportovišť. Od roku 1968 se tam běhá slavný závod Jizerská 50 a od roku 1984 jsou zdejší tratě strojově upravovány, aby mohli účastníci závodu trénovat nejen ve dnech příprav závodu, ale po celou sezonu.

Jizerská magistrála od té doby láká nejen závodníky, ale i ryzí amatéry, všechny, kteří se chtějí v zimě protáhnout na běžkách a provětrat na čerstvém vzduchu. Podle průzkumu Horské služby Jizerské hory jich je během zimní sezony kolem půl milionu.

Od roku 1999 se o úpravu tratí stará obecně prospěšná společnost Jizerská založená obcí Bedřichov. A právě Bedřichov je jakýmsi centrem. Nejvyhledávanějším nástupním místem je zdejší stadion s umělým zasněžováním.

Nástupních míst Jizerské magistrály je celkem 23. Nacházejí se na okrajích měst a obcí jako Jablonec nad Nisou, Janov nad Nisou, Josefův Důl, Liberec, Lučany nad Nisou, Nové Město pod Smrkem či Oldřichov v Hájích. Velice oblíbená je osada Jizerka a pohodlně autem či autobusem dostupné nástupní místo je u přehrady Souš.

U přehrady Souš

Běžecké tratě v Jizerských horách patří mezi ty lehčí, nejsou zde tak velká převýšení jako třeba v Krkonoších. Ale každý si tu rozhodně přijde na své. Jizerská magistrála vede územím chráněné krajinné oblasti, a tak by se lyžaři neměli pouštět mimo značené tratě, aby nepoškodili chráněná území. I na upravovaných tratích lze vybrat klidnější místa. Klid od návštěvníků si hory zaslouží po desáté večerní hodině, kdy tratě upraví technika A příroda i zvěř si může odpočinout.

Návštěvníci Jizerské magistrály by se k sobě měli chovat ohleduplně, na lyžařské tratě nepatří psi, ale ani chodci a samozřejmostí by mělo být udržování pořádku. A i když Jizerské hory nejsou žádné velehory, i tady se může rychle změnit počasí. Proto myslete na dostatečné vybavení, ve kterém by neměl chybět mobilní telefon s číslem na Horskou službu ani aplikace Záchranka.

Mořina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...