Josef Nesvadba: Upír LTD. Příběh nejen autě, které vysává i něco jiného než naše peněženky

28. červenec 2024

Řídíte automobil? Po poslechu povídky Josefa Nesvadby Upír LTD možná budete usedat za volant s lehkým mrazením v zádech. Budeme vám totiž vyprávět o autu, které vysává i něco jiného než naše peněženky.

Hrdina příběhu proniká ze šedivého socialistického Československa za železnou oponu. Poznává záhadného muže, který mu půjčí kvalitní závodní vůz. Tak kvalitní, že jiná auta na silnici zastavují, zatímco on uhání raketovou rychlostí.

A pocit blaha se stupňuje, když potká krásnou Zuzanu. Jakou cenu za pocit životní výhry zaplatí? A nezaplatili už i jiní? Poslechněte si příběh, který inspiroval Juraje Herze k natočení filmovému hororu Upír z Feratu.

Čte: Tomáš Jirman
Napsal: Josef Nesvadba
Zvukový mistr: Michael Tichý
Režie: Petr Lokaj
Natočeno: v ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 1993

Josef Nesvadba (1926–2005) byl český lékař a spisovatel. Literaturou se začal zabývat koncem 50. let, po ukončení studia psychiatrie. Ostatně zkušenosti z této profese se promítly i do některých jeho pozdějších textů. Bývá považován za zakladatele moderní české sci-fi literatury a je prvním z východoevropských spisovatelů, jejichž dílo bylo přeloženo do angličtiny.

Je autorem povídkových sbírek Tarzanova smrt (1958), Einsteinův mozek (1958), Poslední cesty kapitána Nema (1966) a dalších. Psal také filmové scénáře – např. Zabil jsem Einsteina, pánové (1969), Zítra vstanu a opařím se čajem (1977) či Upír z Ferratu (1982). Během svého života často cestoval, po dva roky pobýval v USA. Byl předsedou Sekce pro vědeckofantastickou literaturu při Svazu spisovatelů.

Pořad Setkání s literaturou poslouchejte vždy v sobotu od 18:04 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně po dobu čtyř týdnů zde na webu.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.